Ceramiczny „Poblask”
- To wydarzenie minęło.
Płocka Galeria Sztuki zaprasza 9 września o godzinie 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy ceramiki i instalacji ceramicznych „Poblask”. Ekspozycję tworzą prace czworga absolwentów Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Jolanty Hermy-Pasińskiej, Remigiusza Gryta i Adama Soboty. Płocka wystawa „Poblask” to ich kolejna wspólna realizacja i twórczy dialog, których łącznikiem są: światło, struktury świata, natury żywiołów. „…to cztery przestrzenie wypełnione indywidualnymi autorskimi instalacjami ceramicznych form rzeźbiarskich, a zwiedzanie całej wystawy pozwala odnaleźć cztery różne narracje i połączyć je w jedną opowieść”, jak zauważa Lucyna Wylon.
W prezentowanych na wystawie pracach artyści podejmują się ujęcia bogatych i złożonych zjawisk, idei, podejmują dialog z widzem, poddają analizie istotę żywiołów – ich zmienność, siłę, dualistyczną naturę. Czerpią inspiracje z wielu źródeł. Zachęcają do zadawania sobie pytania o granice ludzkiego poznania, religijności. Oglądając prace Adama Soboty ich odbiorca może zastanowić się, czy kult kości, fiolek z krwią świętych i cudownych obrazów ma jeszcze coś wspólnego z prawdziwym przeżyciem religijnym. Może zanurzyć się w strefę, którą Jolanta Herma-Pasińska kreuje poprzez gliniane formy i światło, odkrywając przed nami fascynujące przestrzenie ducha i materii. Natomiast Monika Dąbrowska-Picewicz w swoim cyklu rzeźb świetlnych nawiązuje do natury, m.in. do lasu i do drzew o nazwie puchowce wspaniałe, zagłębia się w ich siłę i energię, którą rezonują. Remigiusz Gryt wykorzystuje kolorystykę i symbolikę wody, inspiruje się światłem, by za ich pomocą przekazać nurtujący go problem degradacji środowiska naturalnego przez człowieka.
Wystawa w Płockiej Galerii Sztuki jest materialnym efektem nieustannie prowadzonej przez artystów rozmowy, której wątki się łączą i rozdzielają, jak ich życie i twórczość. W prezentowanych rzeźbach i instalacjach, zestawione w jedno: światło, forma, materia, kształt i faktura stanowią impuls dla twórczej wyobraźni i – jak w rzeczywistym świecie – odkrywają przed widzem to, czego nie widać w ciemności, a co jawi się niczym tytułowy „poblask”.
Wystawę, której kuratorem jest Adam Sobota, będzie można oglądać do 9 października.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Monika Dąbrowska-Picewicz – absolwentka ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła; dyplom w pracowni prof. Przemysława Lasaka (2001); laureatka Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Sztuki „Młoda Polska” (2006). Uczestniczka wystaw w Polsce oraz wystaw zagranicznych: we Francji, w Szwajcarii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Brała udział w międzynarodowych plenerach i sympozjach w Polsce, we Włoszech i Francji. Członkini Stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło. Prowadzi autorską pracownię w Kętach w Małopolsce.
Jolanta Herma-Pasińska – absolwentka ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła; dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej i prof. Przemysława Lasaka (2000); aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej; obroniła doktorat w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (2020). Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Austrii, Chorwacji i na Słowacji. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Sztuki, nagrody Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego „Sonata ceramiczna” oraz wyróżnienia w 7. International Biennale of Ceramics Kapfenberg (2011). Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Od ponad dwudziestu lat prowadzi również autorską pracownię w Bielsku-Białej, gdzie tworzy głównie wielkogabarytowe rzeźby ceramiczne.
Remigiusz Gryt – absolwent ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła; dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej (1989). Uczestnik wielu wystaw w Polsce oraz kilku wystaw zagranicznych, m.in. we Francji i Czechach. Największa kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. prowadzi autorską pracownię ceramiki w Bielsku-Białej.
Adam Sobota – absolwent ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła; dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000), aneks z malarstwa w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Uczestnik licznych ceramicznych i interdyscyplinarnych wystaw w Polsce. Jego formy rzeźbiarskie znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach w Polsce, USA oraz Szwecji. W przerwach między realizacjami ceramicznymi, z sukcesami angażuje się w działalność projektową – jest m.in. laureatem I nagrody za serwis internetowy w ogólnopolskim konkursie inwencji plastycznej IDEA 2002 w Toruniu. Prowadzi autorską pracownię ceramiczną w Przyszowicach pod Gliwicami.