Styczeń w Płockiej Galerii Sztuki
Pierwszy miesiąc 2025 roku to kolejne propozycje wystawiennicze i edukacyjne. Do 5 stycznia będzie można jeszcze oglądać wystawę pokonkursową III Międzynarodowego Biennale „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…”, w którym wzięła udział uzdolniona plastycznie młodzież z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast 17 stycznia o godzinie 18.00 zostanie otwarta wystawa malarstwa i rysunku Dominika Mikołajczyka “Insecure Delusions. Niepewne złudzenia”.
17.01.2025, godz. 18:00 – “Insecure Delusions. Niepewne złudzenia” – wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Dominika Mikołajczyka
Ekspozycja stanowi zaproszenie do podróży przez świat emocji i wyobraźniDominika Mikołajczyka, młodego artysty z Płocka. W swojej twórczości Mikołajczyk balansuje na granicy dwóch rzeczywistości – zewnętrznej, w której toczy się nasze codzienne życie oraz wewnętrznej, pełnej przeczuć, emocji i archetypów. Artysta śmiało przekracza granice między nimi, docierając poza horyzont codzienności, odkrywając, jak dziwnym i skomplikowanym tworem jest nasz pozornie oswojony świat. – W stylistyce interesuję się sztuką naiwną, wyróżniającą się zdeformowaną przestrzenią i perspektywą lub ich całkowitym brakiem. Charakteryzuje ją skrajnie subiektywne spojrzenie, proste techniki oraz odwołania do świata magicznego, symbolicznego i codzienności. Czerpię również inspiracje z neofiguracji, stanowiącej krytyczne spojrzenie na kondycję ludzką i współczesne problemy, wyrażane przede wszystkim poprzez aestetyczne deformacje. Do jej cech należą ekspresyjność, subiektywność, atmosfera niepokoju i lęku, a także pesymizm i katastrofizm – opowiada o swojej twórczości płocki artysta. Jego obrazy prowokują pytania: Czy to, co widzimy jest rzeczywistością, czy jedynie złudzeniem? Czy ukrywamy się za maskami i pozwalamy archetypom definiować nasze życie? Wystawa będzie czynna do 16 lutego 2025 roku.
Dominik Mikołajczyk urodził się w1991 r. w Płocku. Malarz, rysownik, pedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 2019 roku w IV Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Rysińskiego, aneks do dyplomu w Pracowni Form Rysunku Współczesnego prof. Czesława Radzkiego. Finalista 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w I Prywatnym Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Galeria Działań, Warszawa (2016), Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Warszawa (2016), Galeria Schody, Warszawa (2019), Galeria Sztuki w Legnicy (2019); Płocka Galeria Sztuki (2021).
22.01.2025, godz. 11:30 – „Dworzec kontra biblioteka. Polska architektura zrównoważona” – wykład z cyklu “Porozmawiajmy o… Alfabet designu”
W 2025 roku Płocka Galeria Sztuki zaprasza do udziału w wykładach z cyklu „Porozmawiajmy o…Alfabet designu”, czyli spotkaniach poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. W ramach styczniowego wykładu porozmawiamy o architekturze zrównoważonej i o tym, jaki ma wpływ na naturalne środowisko, na przykładzie Dworca Metropolitalnego w Lublinie – oddanego do użytku na początku 2024 roku, który otrzymał prestiżową nagrodę World Architecture Festival Awards, nazywaną w branży „architektonicznym Oscarem”, a także budynku i ogrodów dachowych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.
24.01.2025, godz. 15:30 – „ZŁOTA MASKA” – warsztaty plastyczne z cyklu „W pracowni mistrzów”
W historii sztuki możemy wyróżnić dzieła, które w chwili powstania wykroczyły poza ramy miejsca i czasu, w którym zaistniały. Nowy cykl warsztatów „W pracowni mistrzów” to wyjątkowe spotkania ze sztuką, podczas których uczestnicy zostają zapoznani z historią i technikami poszczególnych dzieł z różnych dziedzin, m.in. malarstwa, rysunku, rzeźby czy grafiki. Podczas styczniowych zajęć cofniemy się w czasie i przestudiujemy sztukę starożytnego Egiptu, m.in. studium portretu królowej Nefertiti (ok. 1375 rok p.n.e.) czy złotą maskę Tutanchamona (ok. 1338 rok p.n.e.). Na podstawie zdobytej wiedzy, każdy uczestnik wykona maskę karnawałową, inspirowaną kulturą dawną. Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży. Warsztaty poprowadzi Karolina Boruszewska. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.