Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościCzwartkowa wizyta i przedpremierowe zwiedzanie

Czwartkowa wizyta i przedpremierowe zwiedzanie

Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger, konsul Tiina Tarkus oraz zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski byli gośćmi Płockiej Galerii Sztuki. Na dzień przed otwarciem wystawy „Secret Lives” dla zwiedzających, obejrzeli ekspozycję, przygotowaną już po raz czwarty we współpracy z ambasadą Estonii.

Jak dotąd w PGS gościły wystawy „Alicja w Krainie Czarów”, „Biegnąca z wilkami” oraz „Dawno, dawno temu….” – wystawy na motywach baśni braci Grimm. Tym razem przyszedł czas na kolejną odsłonę: „Secret Lives” i podróż do inspirującego świata współczesnej kultury estońskiej, czerpiącej z mitologii, folkloru i natury.
Wystawa „Secret Lives” jest niezwykle bogata, jeśli chodzi o wątki i motywy – mówiła podczas wizyty gości z Ambasady Republiki Estonii dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska. – Podobnie jak w ubiegłych latach, tegoroczna ekspozycja stanowi kolejny interesujący wgląd w kulturę Estonii, ich niesamowitą, tajemniczą, intrygującą sztukę, którą wspólnie z Ambasadą Estonii staramy się wspólnie przybliżać płocczanom i wszystkim miłośnikom sztuki.
Na zwiedzających czekają grafiki, rysunki, akwarele, kolaże, obiekty-rzeźby – łącznie blisko 80 prac. Prezentowane są dzieła autorstwa pięciu artystów: Viive Noor (kuratorki wystawy), Kadi Kurema, Reginy Lukk-Toompere, Urmasa Viik i Jüriego Mildeberga. – doskonale ilustrują, często w sposób symboliczny, uniwersalne, prawdy i zasady, które rządzą życiem i niezmienną naturą ludzką, mimo upływu czasu i epok. – Mam nadzieję, że każdy, kto przyjdzie do galerii, aby zwiedzić wystawę, również ulegnie urokowi, czarowi i ekspresji nie tylko samej wystawy, ale również estońskiej twórczości – dodała Alicja Wasilewska.

dziedziniec galerii, do zdjęcia pozują, od prawej: Tiina Tarkus – konsul, Martin Roger – Ambasador Republiki Estońskiej, Alicja Wasilewska – dyrektor Płockiej Galerii Sztuki, Roman Siemiątkowski – zastępca prezydenta Płocka, Monika Maron – dyrektor Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych, Edyta Mierzejewska – dyrektor Wydziału Promocji i Sportu.
Od prawej: Tiina Tarkus – konsul, Martin Roger – Ambasador Republiki Estońskiej, Alicja Wasilewska – dyrektor Płockiej Galerii Sztuki, Roman Siemiątkowski – zastępca prezydenta Płocka, Monika Maron – dyrektor Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych, Edyta Mierzejewska – dyrektor Wydziału Promocji i Sportu.

Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce Martin Roger, dla którego była to pierwsza wizyta w Płocku i w Galerii, wyraził nadzieję na dalszą współpracę i że wystawa pozwoli zajrzeć w wewnętrzny, sekretny świat uczuć i przemyśleń estońskich artystów. W imieniu Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego gości powitał  wiceprezydent Roman Siemiątkowski. Zapraszał do zwiedzania miasta, które niegdyś było stolicą kraju. Przy okazji nie zabrakło podziękowań za czteroletnią współpracę dla konsul Tiiny Tarkus, która w tym miesiącu kończy swoją pracę w placówce w Polsce. Pracownicy PGS przygotowali dla niej kolaż pełen postaci nawiązujących do poprzednich wystaw.

Wystawa „Secret Lives” będzie dostępna dla zwiedzających od 19 czerwca, wyjątkowo w tym dniu w godzinach 14-21. W pozostałe dni – od wtorku do niedzieli od 10-18. Ekspozycja będzie czynna do 23 sierpnia.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl