Płocka Galeria Sztuki

Dzień Dziecka w PGS

Zapraszamy na Dzień Dziecka w Płockiej Galerii Sztuki z dedykowaną dzieciom wystawą, warsztatami plastycznymi i loterią fantową.

W programie:

– od godz. 12.00 – udostępnienie dla zwiedzających wystawy plenerowej „Jerzy Nowosielski dzieciom”.

Prezentowana na dziedzińcu Galerii wystawa została przygotowana w ramach Dnia Dziecka i z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego, w 100. rocznicę urodzin malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Artysta, znany przede wszystkim dorosłym ze swoich ikonostasów, malowideł ściennych czy portretów i prac abstrakcyjnych, w latach 50. XX wieku przygotował cztery scenografie dla teatrów lalek, w tym jedną wspólnie ze swoją żoną Zofią Gutkowską. Jak sam później podkreślał, był to bardzo marginalny rozdział jego życia artystycznego.

Wystawa plenerowa, powstała we współpracy z Galerią Starmach w Krakowie, prezentuje projekty lalek i scenografii do „Przygody Misia Łazęgi” Giennadija Matwiejewa i ”Krzesiwa” Jana Christiana Andersena oraz szkice Nowosielskiego, wykonane dla miesięcznika „Teatr lalek”.

Jerzy Nowosielski (1923-2011) – malarz, scenograf, autor malowideł ściennych i rozważań teoretycznych na temat sztuki współczesnej i religii. Od 1940 roku studiował w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie, a dwa lata później przeniósł się do prawosławnej wspólnoty w Uniowie pod Lwowem, gdzie studiował teorię i sztukę malowania ikon. W pierwszych latach po wojnie kontynuował edukację w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Dyplom uzyskał eksternistycznie w 1961 roku. Po wojnie kontynuował studia. W latach 40. Jerzy Nowosielski należał do Grupy Młodych Plastyków pod egidą Tadeusza Kantora, późniejszej II Grupy Krakowskiej. W latach 1957-1958 do Grupy „Piąte Koło”. Od 1957 roku związany był z reaktywowaną Grupą Krakowską. W 1962 roku został profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku wraz z żoną założyli Fundację Nowosielskich, która przyznaje stypendia i nagrody za osiągnięcia artystyczne. W latach 40. i 50. Nowosielski oddawał się poszukiwaniom i eksperymentom, od figuracji po abstrakcję geometryczną. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach.

Od 2 do 5 czerwca wystawę będzie można obejrzeć na Jarmarku Tumskim, a od 6 czerwca na dziedzińcu Galerii.

Wstęp wolny.

– godz. 12.30-14:00 – rodzinne warsztaty plastyczne „Dłubanki”.

Zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy zapoznają się z grafiką artystyczną i jej technikami, pozwalającymi na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy. Następnie, każdy będzie mógł samodzielnie wykonać własną grafikę.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

– godz. 12:30- 17:00 – loteria fantowa z niespodziankami.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl