Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościHiperrealistyczny pejzaż i motoryzacja

Hiperrealistyczny pejzaż i motoryzacja

Otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Adama Sadowskiego, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego fotorealizmu, zgromadziło wielu miłośników jego malarstwa. Wśród wernisażowych gości była żona artysty i malarka Maria Sadowska, syn Łukasz Sadowskiego oraz krytyczka sztuki Maria Kępińska.

– Na wystawę składa się blisko 80 dzieł, obrazów i prac na papierze, akryli i gwaszy Andrzeja Sadowskiego, utrzymanych w konwencji hiperrealistycznej, o bardzo precyzyjnej kompozycji i wykonaniu. Są one doskonałą okazją do prześledzenia twórczości artysty, która nieustannie pozostaje szczególnym zjawiskiem w polskiej sztuce współczesnej. W większości są to dzieła powstałe na przestrzeni ostatnich 40 lat życia malarza. W eksponowanych pracach pojawiają się najbardziej charakterystyczne dla artysty cykle i motywy: widoki europejskich miast, miasteczek, piękno krajobrazu, architektury, pejzaże śródziemnomorskie, portrety i autoportrety, aż po obrazy przedstawiające  wielką fascynację artysty, czyli motocykle i samochody – powiedziała podczas wernisażu dyrektor Alicja Wasilewska, której w imieniu własnym i mamy podziękował Łukasz Sadowski. Podkreślił również, że ojciec był malarzem, który na płótno i papier przelał swoją miłość do sztuki.

– W obrazach Andrzeja Sadowskiego jest tyle zachwytu, tyle podziwu dla świata zewnętrznego, że możemy ulec urzeczeniu – o wszechstronnym warsztacie Andrzeja Sadowskiego, zarówno malarskim, jak i fotograficznym, opowiedziała Maria Kępińska. Dodała, że dzięki niemu nastąpiła nobilitacja rzeczywistości w podniesieniu jej do rangi sztuki. – Poprzez znalezienie wszystkich relacji pomiędzy rzeczywistością, fotografią i dziełem, które powstaje.

Wystawę, której sponsorem jest Komunikacja Miejska – Płock Spółka z o.o., będzie można oglądać do 19 maja.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl