Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościIn between (Pomiędzy)
Plakat reklamujący wystawę In between Hanny Zawy Cywińskiej. Tłem dla tekstu jest jeden z obraz ów - od gy w szarościach, natomiast na dole ciemnoniebieski

In between (Pomiędzy)

Wernisaż: 27.05.2022, godz. 18:00

Czas trwania: 27.05.-22.06.2022

Kuratorzy: Krzysztof Cichoń, Alicja Wasilewska

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 27 maja o godzinie 18 na wernisaż wystawy „In between” (Pomiędzy) Hanny Zawy-Cywińskiej, jednej z najciekawszych polskich artystek współczesnych. Ekspozycję tworzy blisko sto dzieł malarskich i grafik, stanowiących obszerny przegląd prac artystki i jednocześnie próbę podsumowania jej ponad 40-letniej drogi twórczej. Jej sztuka reprezentuje nurt abstrakcji geometrycznej, nasyconej elementami symbolicznymi i swoistą emblematyką. Wiele uwagi poświęca walorom czysto sensualnym swych dzieł: ich kolorystyce, fakturze i stosowanym materiałom, często niestandardowym. Twórczość ta jest wyjątkową lekcją humanizmu. Pozostawia szerokie pole do interpretacji widzom. Wystawę będzie można oglądać do 22 czerwca 2022 roku.

Hanna Zawa-Cywińska od początku pracy twórczej eksperymentowała z techniką, używając kabli, piasku zmieszanego z akrylem, szkłem, a później – odkrytej dla siebie substancji termo-rozszerzalnej, która pod wpływem ciepła tworzyła efekt reliefu. „Obecnie prezentowana indywidualna ekspozycja In between (Pomiędzy) obejmuje dzieła realizowane w seriach i cyklach tematycznych: od pierwszych, powstających w latach 80. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych dzieł graficznych Ran, Disk, City,  Flirt z Kandinskym, przez powstałe w kolejnych latach Dzienniki, Zapisy, Tablice, Relikwiarze. Wszystkie świadczą o wielkiej intuicji, wrażliwości i odwadze artystki w dociekaniu świata i reguł nim rządzących” – informuje we Wprowadzeniu do towarzyszącego wystawie katalogu dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska. To ciągłe, w różnych okresach sięgające do innych tradycji, odnajdywanie siebie w dialogu ze sztuką współczesną i dawną.

Prace artystki, dzielącej swoje życie między Polskę i Szwajcarię, warto oglądać na żywo, podczas wystawy, by odkryć ich niezwykły urok i piękno, wynikające ze struktury uzyskanej przez zastosowanie różnych technik: własnych i mieszanych. Obrazy Hanny Zawy zazwyczaj układają się w cykle, których tytuły to słowa-klucze do stawianych sobie przez nią problemów. Tytuły (np. Znaki, Kamienie, Zapisy czy Wibracje) wskazują na źródła przeżyć, wizualnych oczarowań, refleksji, ale i wiążą abstrakcyjne kompozycje z sensami symbolicznymi, jednak nie przekazują jednoznacznych komunikatów. Nie informują, jak mamy postępować. (…) Warto zaryzykować, zignorować znane reguły. Wtedy może się zdarzyć, że zaczniemy dostrzegać to, co wypełnia wszystko, wibruje w każdej szczelinie, w każdym pomiędzy. Trudno to nazwać – nie udało się to solidnej, trwającej już kilka tysięcy lat metafizyce, starającej się wypowiedzieć, czym jest istnienie. Dookoła wibruje coś pomiędzy czystym kolorem a nadzieją, że właściwie nic nas nie ogranicza. Obrazy Hanny Zawy-Cywińskiej są śladem takiego przekonania”- pisze w tekście do katalogu dr Krzysztof Cichoń.

Hanna Zawa-Cywińska urodziła się w 1939 r. w Łomży. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, dyplom uzyskała w 1965 roku. W latach 1967-1994 mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York, dyplom otrzymała w 1981 w dziedzinie reklamy. Od 1994 r.  mieszka w Szwajcarii oraz w Polsce, gdzie ma pracownię. Była członkiem Grupy VISARTE-Société des Artistes Visuels Suisse, jest członkiem UNESCO Association Internationale des Arts. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. Brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych oraz zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii i Polsce. Jej prace znajdują się w zbiorach na całym świecie, między innymi w: National Museum of Women in Arts, Washington; Muzeum Narodowym, Warszawa; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Hunfeld, Niemcy; Muzeum Okregowym, Chełm; MIT Musseum, Cambridge; New England Center for Contemporary Art, USA; Tucson Museum of Fine Arts, USA.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl