Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościKoncert i dźwiękowy spacer

Koncert i dźwiękowy spacer

20 lipca, w sobotni wieczór w Płockiej Galerii Sztuki, w ramach współpracy z Fundacją Nobiscum, odbył się kolejny już koncert z cykl Sygnał/Szum i spotkanie z Marcinem Barskim i Marcinem Dymiterem z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Po części performatywnej muzyczni goście zaprosili wszystkich uczestników koncertu na spacer dźwiękowy po Płocku.

Marcin Barski zaprezentował krótki set, w całości oparty na fragmentach prywatnych nagrań, znalezionych na kasetach magnetofonowych, sprzedawanych na internetowych aukcjach i pchlich targach w Polsce i za granicą. Marcin Dymiter przygotował set inspirowany przestrzenią miasta. Był to punkt zaczepienia do dźwiękowego spaceru po Płocku, w trakcie którego, poprzez słuchanie dźwięków własnego ciała, zostaje nawiązany pierwszy dialog chodzącego ze środowiskiem. Po spacerze ważne było oddzielenie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, naturalnych i sztucznych.

Instytut Pejzażu Dźwiękowego to oddolna inicjatywa ludzi zainteresowanych field recordingiem, sound artem czy szeroko pojętą tematyką przestrzeni dźwięku. Od pewnego czasu ten temat pojawia się w dyskusjach, artykułach, na festiwalach, w edukacji czy galeriach sztuki. Oswajamy się z myślą, że dźwięk może stać się medium dla artystycznej wypowiedzi – wcale nie muzycznej. Ten proces trwa, jednak ciągle brak miejsca, w którym można czytać, myśleć, pogłębiać wiedzę z tego zakresu.

Wszystkich zainteresowanych wysublimowanymi dźwiękami zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu „Sygnał/Szum”, poświęconego muzyce elektronicznej, już 10 sierpnia o godzinie 20 w Płockiej Galerii Sztuki. Tym razem wystąpi duet Sarmacja. Tworzą go płocczanin Paweł Bartnik (DJ Sajko) kutnianin Michał Kołowacik (DJ Echo). Ich mini-album „Tutejsi” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród krytyków i słuchaczy muzyki elektronicznej, którzy docenili  muzykę pełną uniwersalnych brzmień od dubu po techno, wzbogaconą o pierwiastki polskie, przesiąknięta duchem polskiego krajobrazu, oddalonego od wielkich miast, rytmem życia, który tam panuje. Z surowego i esencjonalnego brzmienia można niemal garścią złapać emocje związane z trudem życia w mniejszej społeczności

Drugim projektem, prezentowanym w Płockiej Galerii Sztuki 10 sierpnia, będzie Soundscape Mirror, bydgoski duet audiowizualny, którego artyści piszą o sobie tak: „za pomocą dźwięku i obrazu proponujemy podróż na drugą stronę lustra. Podróż do światów wykreowanych przez ludzki umysł i układy scalone, gdzie ciemne jest dobre, a duże niewidoczne, a może nie?”.

Koncert organizowany jest przez Płocką Galerię Sztuki i Fundację Nobiscum. Wstęp bezpłatny.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl