Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościKwiecień w Płockiej Galerii Sztuki

Kwiecień w Płockiej Galerii Sztuki

W pierwszy wiosenny miesiąc zapraszamy do Galerii na zwiedzanie dwóch wystaw, do udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych oraz w kolejnym wykładzie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”. Do 7 kwietnia 2024 r. w PGS będzie prezentowana wystawa „Płock – RAMA ’79. Spotkanie po latach”. Tworzą ją prace 19 płockich plastyków, którzy należeli do  ugrupowania twórczego, działającego w Płocku od końca lat 70. XX wieku. Członkowie Grupy przez dekady organizowali wystawy indywidualne i zbiorowe swoich prac, liczne spotkania poświęcone sztuce, wpływając tym samym na rozwój środowiska plastycznego Płocka, a także spełniając ważną rolę społeczną. Patronatem honorowym wystawę „Płock – Rama ‘79. Spotkanie po latach” objął Prezydent Miasta Płocka, a jej sponsorem jest PiK Materiały Budowlane. Natomiast od 26 kwietnia Galeria zaprasza na wystawę „Andrzej A. Sadowski. Malarstwo”. To artystyczny powrót dzieł twórcy do Płocka po blisko 40 latach i przekrojowa prezentacja malarstwa i prac na papierze zmarłego w 2016 r. artysty, jednego z pierwszych przedstawicieli hiperrealizmu w Polsce. Większość prac, które można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki, powstała w ostatnich dwóch dekadach XX wieku.

5.04.2024 (piątek), godz. 16:00-17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Sztuka ziemi”

Kolejne warsztaty z cyklu „Sztuka z natury”, mające na celuwykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. Każde spotkanie rozpoczyna wprowadzenie do techniki stosowanej na zajęciach, krótkim zarysem historycznym, przedstawieniem sylwetek oraz prac artystów z danej dziedziny. Tym razem inspiracją do działań artystycznych będzie twórczość polskiego artystyJacka Tylickiego (ur. 1951), który tworzy dzieła z wykorzystaniem naturalnego medium. Uczestnicy zajęć, korzystając z papieru akwarelowego, gliny, piasku i przypraw, stworzą obiekty o charakterze artystycznym, wpisujące się w nurt sztuki lat 60. XX wieku „Natural art”. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

25.04.2024 (czwartek), godz. 18:00 – wernisaż wystawy „Malarstwo. Andrzej A. Sadowski”

Otwarcie ekspozycji prezentującej malarstwo i prace na papierze zmarłego w 2016 r. Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli hiperrealizmu w Polsce. Artysta zajął się nim w 1972 r., zyskując miano głównego przedstawiciela tego stylu w polskiej sztuce. Przede wszystkim malował portrety i pejzaże miejskie. Na jego pracach pojawiały się uliczki, zaułki czy sklepowe witryny. Andrzej Sadowski nie pomijał napisów na murach, szyldów, znaków drogowych, drutów elektrycznych czy anten na dachach. Jednak najbardziej charakterystycznymi motywami stały się dla niego samochody i motocykle. Po mistrzowsku oddawał formę, kolor, błysk lakieru na karoserii, odbicie, a w chromowanych przegubach motocykli łowił słoneczne refleksy. Z tysiąca oglądanych miejsc artysta wybierał tylko te, które go zainteresowały, z którymi podejmował dialog. Na wystawie nie zabraknie prac prezentujących również płockie pejzaże i zakątki sprzed lat. Sponsorem wystawy jest Komunikacja Miejska – Płock Spółka z o.o.

Andrzej Sadowski (1946-2016) studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dyplom w Pracowni malarstwa i rysunku prof. Mariana Jaeschke w 1970.  W latach 1974-1993 był asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wiesława Garwolińskiego. W latach 70. członek grupy Wiadukt. Profesor malarstwa i rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadził Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W latach 1992-2004 profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w latach 2002-2005 w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi, w latach 2005-2014 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Miał na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku. Uczestniczył w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace artysty znajdują się w muzeach oraz w prywatnych i publicznych kolekcjach.

26.04.2024 (piątek), godz. 16:00-17:30 – rodzinne warsztaty plastyczne „PLAKAT”

Spotkanie z cyklu warsztatów „WYPISZ! WYMALUJ”, mających na celu zapoznanie uczestników z przyborami i technikami potrzebnymi do tworzenia typografii i grafiki. Podczas spotkania przyjrzymy się wybitnym twórcom plakatu polskiego, a jego uczestnicy wykonają prace nawiązujące do swoich zainteresowań. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

30.04.2024 (wtorek), godz. 11:30-12.30 – wykład „Źle urodzone. Architektoniczne ikony PRL-u”

Architektura PRL-u u jednych budzi podziw, a zdaniem drugich – trzeba ją zrównać z ziemią. Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu” nawiążemy do książki Filipa Springera i omówimy okoliczności powstawania nowych myśli budowlanych w czasach PRL-u. Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. czemu niektórych realizacji już nie ma i dlaczego budzą one takie kontrowersje. Wykład w cenie biletu wstępu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl