Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościLato w Płockiej Galerii Sztuki

Lato w Płockiej Galerii Sztuki

Na letnią kanikułę 2024 Płocka Galeria Sztuki ma propozycje edukacyjne i wystawiennicze kierowane do całych rodzin – mogą z nich korzystać dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Razem z wakacyjną przerwą wystartowała Plenerowa Akademia Rysunku i Malarstwa, a w lipcu i w sierpniu będzie można oglądać zbiorową Wystawę Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” (Potęga obrazu), prezentującą prace estońskich artystek i artystów, nadesłanych na 6. i 7. Triennale Ilustracji w Tallinie. Propozycje edukacyjne Płockiej Galerii Sztuki obejmują wykłady, warsztaty i oprowadzania z przewodnikiem po aktualnie prezentowanej wystawie.

Szczegóły oferty:

 • od 20 czerwca do 31 lipca, w godz. 11:00-17:00 na dziedzińcu Galerii (od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00) trzecia odsłona Plenerowej Akademii Rysunku i Malarstwa. Każdy, bez względu na wiek, będzie miał możliwość wyrażenia siebie, zilustrowania za pomocą rysunku i malarstwa swoich myśli, pomysłów, idei i tego, co podpowie mu wyobraźnia. Na chętnych będą czekać sztalugi oraz materiały plastyczne. Dodatkowo, w wybrane czwartki będzie można bezpłatnie doskonalić swój warsztat, rozwijać pasję i talent pod okiem wykwalifikowanych artystów. W spotkaniach mogą uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

– 20.06.2024 (czwartek), godz. 11:00-15:00 – „Malarskie ekspresje”
Warsztaty z malarstwa strukturalnego na powierzchniach wielkoformatowych poprowadzi wrocławski twórca Mariusz Mikołajek. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym jest action painting, czyli malarstwo gestu. Zajęcia będą doskonałą okazją do zanurzenia się w abstrakcyjnym świecie sztuki, a także do spotkania z artystą.
– 27.06.2024 (czwartek), godz. 11:00-15:00 – „Koło barw”
Prowadząca zajęcia artystka Anna Wojnarowska wprowadzi uczestników spotkania w podstawy malarstwa. Biorący udział w warsztatach, korzystając z techniki akrylu, zrozumieją, jak powstaje kolor i jak go budować. Działania te pozwolą spojrzeć na rysunek i inne techniki z perspektywy działań malarskich.
18.07.2024 (czwartek), godz. 11:00-15.00„Uwaga! Ilustracja”
Spotkanie, na którym prowadząca zajęcia artystka Maria Weigl-Wojnarowska pokaże wyjątkowy świat projektowania ilustracji i zapozna uczestników z technikami swoich prac. Podczas warsztatów, łącząc różne techniki rysunkowe, powstaną prace łączące rysunek i malarstwo. Zapisy na warsztaty pod nr telefonu: 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub pod adresem mailowym: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl. Wstęp wolny.
– 25.07.2024 (czwartek), godz. 11:00-15:00 – „Batik. Tkanina – amulet” – artystka Anna Krzemińska zapozna uczestników spotkania z techniką tworzenia batików oraz opowie o znaczeniu batiku w różnych kulturach. Spotkanie w ramach Plenerowej Akademii Rysunku i Malarstwa.

 • od 12 lipca do 25 sierpnia 2024 r. – zbiorowa Wystawa Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures”
  „The Power of Picture” (Potęga obrazu – „Pildi Jõud”) to kolejna prezentacja ilustracji estońskiej, będąca pokłosiem 6. i 7. Triennale Ilustracji w Tallinie z 2020 i 2023 roku. Każdorazowo celem Triennale Ilustracji jest inspirowanie ludzi do dostrzegania i doceniania tej dziedziny sztuki. Kuratorka wystawy Viive Noor podkreśla, że prezentowane na ekspozycji prace są rzadką i doskonałą okazję do zobaczenia twórczości artystów i ich ilustracji do książek w jej autentycznej formie. „Technologia druku zawsze ingeruje w książkę. Na wystawie można zobaczyć wiele wyrazistych stylów, uznanych twórców w różnym wieku i różnorodność stylów, a do tego narodową barwność”. Artyści mają swój wyraźny, charakterystyczny styl i tworzą własny, tajny świat – bardzo bajkowy i bardzo osobisty. Międzynarodowa Wystawa Ilustracji Estońskiej „The Power of Picture” to efekt rozpoczętej w 2017 r. współpracy między Płocką Galerią Sztuki z Ambasadą Republiki Estonii w Warszawie i z estońską artystką Viive Noor, która była kuratorką pięciu kolejnych wystaw, prezentowanych w PGS pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.
 • 23.07.2024 (wtorek), godz. 14:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po zbiorowej Wystawie Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” („Potęga Obrazu”)
  Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystawy, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających.Wejście na oprowadzanie w cenie biletu.

 • 31.07.2024 (środa), godz. 11:30 – Wykład „Biedermeier – pochwała wygody”
  Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. Lipcowy wykład będzie poświęcony sztuce biedermeieru (1818-1848), które na kartach historii sztuki zapisało się jako czas względnego spokoju od wojen napoleońskich, sprzyjający projektowaniu i budowaniu mebli oraz przedmiotów dekoracyjnych. Podczas spotkania przyjrzymy się poszczególnym wyrobom rzemieślniczym: meblom, porcelanie czy elementom dekoracyjnym, a także porozmawiamy o tym, dlaczego sztuka biedermeieru cieszyła się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wejście w cenie biletu.

 • Od 2 do 25 sierpniawystawa plenerowa ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”
  Prezentowaną na dziedzińcu Galerii wystawę tworzą prace przedstawiające postaci wykreowane przez Zbigniewa Rychlickiego (1922-1989), wybitnego ilustratora książek dla dzieci, grafika, plakacisty i scenografa. Ukończył krakowską Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w  1946 r., by w 1956 r., już jako uznany ilustrator, zdobyć dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Chociaż był przez lata dyrektorem do spraw artystycznych Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”, autorem szaty graficznej czasopisma „Miś” i ilustratorem wielu książek, to największą sławę zdobył jako twórca postaci Misia Uszatka, w serii kilku książek (od lat 60.) oraz w popularnej wieczorynce realizowanej w latach 1975-1987 przez Studio Małych Form Filmowych (Se-ma-for). – Jego Miś jest uroczy jak małe dziecko, czasem dziecinnie nieporadny […], to znów kroczący pewnie w świat. Zmienia miny, przebiera się w różne stroje i wydaje się w ciągłym ruchu” – określiła postać Uszatka z klapniętym uszkiem dziennikarka i pisarka Małgorzata Strękowska-Zaremba. Do najbardziej rozpoznawalnych tytułów literatury polskiej i zagranicznej z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego należą m.in. „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej czy „Tajemnicza wyspa” Juliusza Verne’a.

 • 2.08 (piątek), godz. 12.00 – spotkanie tematyczne na dziedzińcu Galerii dotyczące wystawy plenerowej ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”
  Prowadząca spotkanie Karolina Boruszewska przybliży koncepcję wystawy i postać Zbigniewa Rychlickiego. Będzie to także okazja do lepszego poznania bohatera dziecięcych książek – Misia Uszatka.

 • 7.2024 (wtorek), godz. 14:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po zbiorowej Wystawie Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” („Potęga Obrazu”)
  Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystawy, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających.Wejście na oprowadzanie w cenie biletu.

 • 9.08.2024 (piątek), godz. 13:00 – warsztaty malowania ceramiki
  Płocka Galeria Sztuki zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na wyjątkowe warsztaty z tworzenia malarskich kompozycji na wyrobach ceramicznych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zgłębić historię wyrobów ceramicznych w Polsce, a także własnoręcznie wykonać dekoracyjne wzory, inspirowane polskimi wyrobami z Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” czy „Chodzież”. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

 • 14.08.2024 (środa), godz.11:30 – wykład „Jacobsen. Projektant totalny”
  Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. Sierpniowy wykład poświęcony będzie życiu i twórczości duńskiego architekta i projektanta wnętrz, a także najważniejszego prekursora modernizmu w Danii – Arne Jacobsena (1902-1971). Hołdował zasadzie: „Ekonomia plus funkcja równa się styl”, a jego budynki i meble stały się symbolem stylu Danish Modern. Podczas wykładu przyjrzymy się jego kultowym projektom i sprawdzimy, czy zasada „Usiądź i wyglądaj pięknie” sprawdza się we współczesnych projektach. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wstęp w cenie biletu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl