Maj w Galerii – oferta edukacyjna
W maju Płocka Galeria Sztuki przygotowała różnorodne wydarzenia dla dzieci i dorosłych: warsztaty plastyczne, wykłady i oprowadzania. Warto odwiedzić Galerię w Noc Muzeów (14 maja). W tym dniu przewidziane są takie atrakcje jak maraton plastyczny czy spotkanie autorskie. Proponujemy też wydarzenie, które może w szczególności zainteresować osoby ceniące połączenie sztuki i duchowości – spotkanie z Mistrzem Zen.
7.05.2022 (sobota), godz. 12:00 – Oprowadzanie autorskie po wystawie.
Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii Grzegorza Piaskowskiego „Bezbramna brama” z jej autorem, który przybliży problematykę przedstawionych prac i tajniki fotografii. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy (wstęp na oprowadzanie w cenie biletu).
12.05.2022(czwartek), godz. 10:30 – Wykład „Linie, punkty i płaszczyzny – o technikach grafiki artystycznej”.
W dobie rozwoju cyfrowego grafika warsztatowa odeszła w zapomnienie, jednak co jakiś czas przeżywa swój renesans. Na przestrzeni wieków artyści wypracowali wiele technik, które pozwalały im tworzyć niezwykłe dzieła sztuki.
(wstęp na wykład w cenie biletu).
13.05.2022(piątek), godz. 16:00 – Warsztaty plastyczne „Zasmakować w sztuce”.
Stephan Brusche i Valeriano Fatica jako materiału rzeźbiarskiego używają owoców i warzyw. Ich twórczość posłuży jako punkt wyjścia do tworzenia oryginalnych rzeźb. Warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. +48 24 366 43 22.
14.05.2022 (sobota), od godz. 15:00 – Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki.
Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki przebiegać będzie pod hasłem Ukryte – Nierozpoznane – Powszechne. Będzie to okazja do spotkania z mitami, symbolami i archetypami oraz z ich znaczeniem. Próbą zastanowienia się nad inspiracjami, wartościami, uniwersalnymi prawdami, które niosą, o naturze ludzkiej, prawdach i zasadach, które rządzą światem. Pretekstem staną się prezentowane w tym dniu wystawy: Bezbramna brama czy Leben – Stein. Jan. Fotoplastykon, a także spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Cichoniem czy maraton rysunkowy dla dzieci i dorosłych. W ramach Nocy Muzeów zaplanowane są:
godz. 15:00 – 22:00 (dziedziniec PGS) – maraton rysunkowy Co nas łączy?
W czasie maratonu rysunkowego postaramy się wspólnie zaprojektować własne znaki, symbole, logo lub herb. Inspiracją będą legendy i mity z różnych kultur, postaci ze świata realnego, ale także fantazja i wyobraźnia uczestników zajęć. Do wydarzenia będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Do wspólnego rysowania zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
godz. 18:30 – 20:00 (siedziba PGS/Galeria Kreski)
spotkanie autorskie i promocja książki dr. Krzysztofa Cichonia „Lebenstein. Mały leksykon archetypów” – pierwszej w Polsce tego rodzaju publikacji poświęconej twórczości Jana Lebensteina, wybitnego artysty XX wieku.
godz. 19:00 (siedziba PGS/Galeria Kreski) otwarcie wystawy Leben – Stein. Jan. Fotoplastykon.
Prezentacja twórczości Jana Lebensteina w formie dioram z fragmentów jego obrazów, rysunków oraz Fotoplastykonu z ważnymi dla artysty archetypami i symbolami, którymi inspirował się w swojej sztuce.
godz. 20:00
oprowadzanie po wystawie fotograficznej Grzegorza Piaskowskiego Bezbramna brama z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę autora i problematykę przedstawionych prac.
15.05.2022 (niedziela), godz. 15:00 – Spotkanie z Mistrzem Zen.
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie z Mistrzem Zen Joeng Hye (Andrzejem Piotrowskim) ze szkoły Zen Kwan Um, która jest jedną z najbardziej znanych i najstarszych na Zachodzie i wywodzi się z tradycji koreańskiej. Spotkanie to jest dopełnieniem wystawy fotografii Grzegorza Piaskowskiego, który inspiracje i koncepcje czerpał z własnej praktyki zen. Uczestnicy będą mogli usłyszeć o związkach zen ze sztuką oraz doświadczyć Mowy Dharmy wygłaszanej przez Mistrza Zen. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych poduszek. Wstęp wolny.
31.05.2022 (wtorek), godz. 17:00 – Oprowadzanie tematyczne po wystawie.
Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy Hanny Zawy-Cywińskiej „In between” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę autorki i problematykę przedstawionych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy (wstęp na oprowadzanie w cenie biletu).