Płocka Galeria Sztuki

Maj w Galerii

Na majowe dni Płocka Galeria Sztuki przygotowała kilka propozycji wystawienniczych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Proponujemy wziąć udział w Nocy Muzeów, warsztatach plastycznych czy wykładach i oprowadzaniach. Na pewno warto obejrzeć wystawę malarstwa i rysunku „Karol Wieczorek. Tańcz poczwaro… wedle mojego głośnego krzyku” oraz prezentowane – tylko przez dwa majowe tygodnie – litografie Pabla Picassa.

UWAGA – wykład odwołany! 4.05.2022 (czwartek), godz. 10:30 – wykład „Georgia O’Keeffe – nowoczesna sztuka kobiet”.

Georgia O’Keeffe (1887-1986) była amerykańską malarka. Sztuka, którą stworzyła, była ze wszech miar nowatorska. Artystka zerwała z najpopularniejszą wówczas geometryczną abstrakcją na rzecz miękkich i opływowych form oraz czystego koloru zestawianego na zasadzie harmonijnych kontrastów. Najbardziej znana jest ze swoich płócien przedstawiających kwiaty, drapacze chmur, czaszki zwierząt i południowo-zachodnie krajobrazy (wstęp na wykład w cenie biletu).

5.05.2023 (piątek), godz. 16:00warsztaty plastyczne „Łowickie pająki jako instalacje artystyczne”.
Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z tradycją przeplatana, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tradycjami sztuki regionalnej Polski. Tym razem inspiracją do działań artystycznych będzie tradycja wywodząca się z okolic Łowicza – ozdobne pająki. Poza funkcją dekoracyjną miały także funkcję wierzeniową – przynoszenia ludziom pomyślności w gospodarstwie i zdrowia na cały rok. Uczestnicy warsztatów stworzą przestrzenne instalacje będące ich interpretacją.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

13.05.2023 (sobota), godz. 16.30-23.00 – Noc Muzeum w Płockiej Galerii Sztuki.
Na tegoroczną Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki zapraszamy od godziny 16.30 do 23.00. Na ten wyjątkowy wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem wystawę malarstwa i rysunku Karola Wieczorka „Tańcz poczwaro wedle mojego głośnego krzyku”, obejrzeć niezwykłe i intrygujące postacie torreadorów, matadorów i pikadorów wykreowanych przez Pabla Picassa w cyklu litografii „Torros Y Toreros” (Byki i torreadorzy), wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych „Byczej Drukarni”.

13.05.2023 (sobota), od godz. 17.00 – prezentacja w Galerii Kreski cyklu litografii Pabla Picassa „Toros Y Toreros” (Byki i torreadorzy).

2023 to Rok Picassa, w którym przypada 50. rocznica śmierci tego wybitnego hiszpańskiego artysty. Z tej okazji zapraszamy do Galerii Kreski, gdzie będzie można obejrzeć 22 litografie z cyklu „Toros Y Toreros”, wydanych w Paryżu w 1961 r. przez Fernanda Mourlot w jego słynnej drukarni litograficznej. Publikacja składa się z 32 stron tekstu i ilustracji Picassa, które odtwarzają trzy szkicowniki z 1959 roku. Picasso przedstawił w książce wszystkie kolejne etapy corridy. Prace powstały w okresie 1957-1959 r. i obejmują okres, w którym artysta oglądał pokazy walk z bykami Luisa Miguela Dominguina, m.in. na arenach Nimes, Arles i Frejus. Oprócz walczących torreadorów cykl zawiera także liczne przedstawienia drugiej, 46 lat młodszej od Picassa żony – Jacquline. Wystawa czynna do 25 maja.

Pablo Ruiz Picasso (1881-1973) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Dał początek kubizmowi – stylowi, który stał się jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku, a opartego na geometryzacji i rozbiciu portretowanego przedmiotu na szereg mniejszych elementów i na rezygnacji z malarskiej perspektywy. Zasłynął jako autor tak głośnych dzieł jak: „Guernica”, „Płacząca kobieta” i  powstałego w 1907 roku obrazu „Panny z Avignon”.

25.05.2023 (czwartek), godz. 10:30 – wykład „Kubizm, nie tylko Picasso i Braque”

Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania jednego z bardziej znanych kierunków  w sztuce XX wieku, jakim jest Kubizm. Omówimy jego różne odmiany, jak: hermetyczny, analityczny, syntetyczny, ofriczny oraz zapoznamy się z przedstawicielami tego kierunku poza głównym nurtem (wstęp na wykład w cenie biletu).

UWAGA – oprowadzanie odwołane! 25.05.2023 (czwartek), godz. 17.00oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie malarstwa i rysunku Karola Wieczorka „Tańcz poczwaro wedle mojego głośnego krzyku”.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z przewodnikiem, który przybliży problematykę przedstawionych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy (wstęp na oprowadzanie w cenie biletu).

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl