





Na majowe dni Płocka Galeria Sztuki przygotowała kilka propozycji wystawienniczych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Proponujemy wziąć udział w Nocy Muzeów – na tegoroczną odsłonę zapraszamy do PGS w sobotę 17 maja od godziny 16.00 do 22.00., w warsztatach plastycznych czy wykładach i oprowadzaniach. Do 18 maja na pewno warto obejrzeć wystawę malarstwa Adama Patrzyka „Zwidzenia”, a od 23 maja wystawę malarstwa Jacka Świgulskiego „Horyzont zdarzeń istotnych” oraz okazjonalną ekspozycję prac z kolekcji własnej PGS „Mówię Ci dobranoc” w Galerii Kreski.
– do 18 maja – wystawa malarstwa Adama Patrzyka „Zwidzenia”
Urodzony w Częstochowie, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat tworzy obrazy podejmujące grę ze spojrzeniem widza. Malarstwo Patrzyka przyciąga kolorem, fakturą i kompozycją, przenosi w iluzoryczny wymiar. To nie tylko wizualne doświadczenie, ale malarstwo pełne tajemnic, refleksji i niepokoju. Obrazy artysty są dyskretne, kontemplacyjne, tworzą unikalne zwidzenia – wizje naszej codzienności, miast, budynków, bloków, osiedli, fabryk, drzew, które są jednocześnie realne i oniryczne, osadzone w pamięci, emocjach i subiektywnej wyobraźni malarza.
– 7.05.2025 (środa), godz. 12:00 – wykład “Polin. Jak opowiadać językiem architektury”
W 2025 roku Płocka Galeria Sztuki zaprasza do udziału w wykładach z cyklu „Porozmawiajmy o…Alfabet designu”, czyli spotkaniach poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN (oddany do użytku w 2013 roku) zabiera nas w architektoniczną podróż obrazującą ponadtysiącletnią historię narodu żydowskiego w Polsce. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię Lahdelma&Mahlamäki Architects, dostarcza niezwykłego doświadczenia edukacyjnego, przestrzennego i zmysłowego. W ramach wykładu porozmawiamy o bryle i wnętrzach muzeum oraz o tym, jak budować, by współczesna forma architektoniczna niosła za sobą kontekst historyczny, wielozmysłowy i edukacyjny. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.
– 8.05.2025 (czwartek), godz. 15:30-17:00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży “POP – ART”
W historii sztuki możemy wyróżnić dzieła, które w chwili powstania wykroczyły poza ramy miejsca i czasu, w których zaistniały. Cykl warsztatów „W pracowni mistrzów” to wyjątkowe spotkania ze sztuką, podczas których uczestnicy zostają zapoznani z historią i technikami poszczególnych dzieł z różnych dziedzin, m.in. malarstwa, rysunku, rzeźby czy grafiki. Inspiracją do działań artystycznych będzie twórczość amerykańskiego artysty, jednego z głównych przedstawicieli op-artu, Andy Warhola (1928-1987). W ramach warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z terminem op-art (sztuka optyczna – ruch artystyczny rozpowszechniony w latach
50. i 60. XX wieku) oraz wykonają pracę artystyczną, angażującą w jak największym stopniu zmysł wzroku. Warsztaty poprowadzi Karolina Boruszewska. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.
– 17.05.2024 (sobota), godz. 16.00-22.00 – Obudź wyobraźnię! – Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki
Na ten wyjątkowy wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem wystawę malarstwa Adama Patrzyka i obejrzeć w Galerii Kreski okazjonalną wystawę prac z kolekcji własnej PGS, wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych, a także w innych wydarzeniach oddziałujących na wyobraźnię. Wstęp bezpłatny. W programie:
– godz. 16:00–22:00 – „Zwidzenia” – wystawa malarstwa Adama Patrzyka
Urodzony w Częstochowie absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat tworzy obrazy podejmujące grę ze spojrzeniem widza. Wystarczy chwila, by stać się częścią świata, rozciągającego się daleko poza ramy blejtramu – przestrzeni nieograniczonej ani czasem, ani miejscem.
Malarstwo Patrzyka przyciąga kolorem, fakturą i kompozycją, przenosi w iluzoryczny wymiar. To nie tylko wizualne doświadczenie, ale malarstwo pełne tajemnic, refleksji i niepokoju. Obrazy artysty są dyskretne, kontemplacyjne, tworzą unikalne zwidzenia – wizje naszej codzienności, miast, budynków, bloków, osiedli, fabryk, drzew, które są jednocześnie realne i oniryczne, osadzone w pamięci, emocjach i subiektywnej wyobraźni malarza.
– godz. 16.00-20.00 – „NOCNE OBJĘCIA MORFEUSZA” – warsztaty graficzne na dziedzińcu Galerii w ramach PLENEROWEJ DRUKARNI, w której będzie można wykonać własnoręcznie odbitki z motywami nocy w technice sitodruku (serigrafii). W trakcie spotkania uczestnicy odbiją wzory na przyniesione przez siebie materiały (koszulki, bluzy i torby). Do wydarzenia będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Do wspólnego wykonywania graficznych odbitek zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
– godz. 16:00–20:00 – „ODCIENIE I INNE KONSTELACJE NOCY” – strefa malowania wielkoformatowego z motywami nocy i onirycznymi (dziedziniec PGS)
– od godz. 17:00 – udostępnienie dla zwiedzających wystawy pełnej snów i znaczeń – „Mówię Ci dobranoc” (Galeria Kreski)Ekspozycję tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerszej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach rysunkowych i graficznych odnajdziemy różnorodne odcienie słowa „dobranoc”.
– godz. 18.00 i 20.00 – oprowadzanie tematyczne z przewodnikiem po wystawie malarstwa Adana Patrzyka „Zwidzenia”.
23.05.2025, godz. 18:00 – wernisaż wystawy malarstwa Jacka Świgulskiego„Horyzont zdarzeń istotnych”
W przestrzeni Płockiej Galerii Sztuki artysta pokaże prace z trzech cykli: „Powroty”, „Koty i „Wszystko dookoła”. Artysta dokumentuje i zapamiętuje miejsca, które odwiedza. Do wielu z nich wraca, bliskie są mu woda i przyroda. „Te moje pejzaże, to moje malarstwo plenerowe, też niejako nawiązuje nie tylko do tradycji tematu, ale również do historii Łodzi, czyli miasta, z którym jestem silnie związany na wielu poziomach” – wyjaśnia Jacek Świgulski. – „Złożone są w przeważającej części z wielkoformatowych obrazów inspirowanych – mówiąc najogólniej – osobistym doświadczaniem codzienności – tej międzyludzkiej, osadzonej w konkretnej formie i figuratywnej oraz pejzażowej, pełnej niedopowiedzeń i bezkształtów, abstrakcyjnej”.
Jacek Świgulski (rocznik 1977) – absolwent Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W 2006 roku obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa i rysunku, w trakcie studiów otrzymał stypendium rządu duńskiego. W latach 1997-2001 studiował też filozofię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dwukrotnie został wymieniony w Kompasie Młodej Sztuki – rankingu artystów opublikowanym na łamach Rzeczypospolitej. Od 2000 r. regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce.
30.05.2025 (piątek), godz. 15:30 – 17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Art-organika”
Kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka (nie)zwyczajna”, dofinansowane ze środków Gminy – Miasto Płock. Tym razem inspiracją do działań będzie czeski artysta Jan Kaláb (ur. 1978), którego sztuka obejmuje żywe, abstrakcyjne kompozycje o organicznych kształtach. Uczestnicy warsztatów stworzą w technice kolażu, barwne prace nawiązujące do biologicznych struktur. Warsztaty poprowadzi Laura Dyczko. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy,
tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.
Od 30 maja do 29 czerwca 2025 – wystawa plenerowa „Plastuś i przyjaciele – ilustracje Adama Kiliana” z cyklu „Artyści dzieciom”.
Kolejną wystawą na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki z cyklu „Artyści dzieciom”, po ubiegłorocznym spotkaniu ze Zbigniewem Rychlickim i jego Misiem Uszatkiem, będzie prezentacja ilustracji Adama Kiliana, twórcy m.in. sylwetek Jacka i Agatki czy Pieska w kratkę z popularnych dobranocek lat 60. i 70. XX wieku. Ekspozycja przybliży twórczość Adama Kiliana – grafika, ilustratora, artysty plastyka, jednego z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek, twórcy filmów animowanych, potrafiącego w sztuce twórczo korzystać z folkloru, projektanta plakatów i pocztówek. Artysta zilustrował blisko 50 wydawnictw książkowych, m.in.: Pyza na polskich dróżkach, Legenda o Liczyrzepie, Misie nie chcą spać, Plastusiowy pamiętnik czy Kichuś majstra Lepigliny, w których potrafił świetnie scharakteryzować postacie.
Adam Kilian (1923-2016) był przez 63 lata związany z Teatrem Lalka, będąc w nim scenografem i kierownikiem plastycznym. Podczas trwającej dziesiątki lat artystycznej działalności zrealizował 323 scenografie w polskich i zagranicznych teatrach lalkowych, dramatycznych i muzycznych. Był współtwórcą 22 widowisk i programów telewizyjnych, autorem opracowania plastycznego 72 filmów animowanych, ilustratorem 50 wydawnictw książkowych – jest uznawany za jednego z czołowych działaczy pokolenia Polskiej Szkoły Ilustracji, której okres działalności przypada na lata 1950-1980.