Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościMultimedialnie o historii
plakat reklamujący wydarzemoe z odpowiednim tekstem i czarnobiałym portretem temy

Multimedialnie o historii

Promocja książki Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady”, prezentacja multimedialna z fotografiami autorstwa Among Scratches i koncert 3kropki „Zachor” składają się na projekt „Pamięć. Płock 1939, który będzie realizowany w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki, w zabytkowej mykwie żydowskiej, w niedzielę 1 marca od godziny 18, a został przygotowany przez Fundację Nobiscum we współpracy z Płocką Galerią Sztuki. Wstęp wolny.

W niedzielę 1 marca 2020 r. mija 79. rocznica ostatniej deportacji Żydów z płockiego getta. Tego dnia Płocka Galeria Sztuki i Fundacja Nobiscum zapraszają na premierę książki książki „Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady”, stanowiącej zapis rozmów Temy Lichtensztajn (1918–2008) z wnukiem Joshuą Newmanem. Bohaterka książki była świadkiem niemieckich zbrodni, któremu udało się przeżyć Holokaust. Niedługo po wyzwoleniu wróciła do Płocka i związała się z Dawidem Lichtensztajnem – znajomym sprzed wojny zegarmistrzem.

Razem wyjechali z kraju, wzięli ślub i w 1951 roku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Publikacja wspomnień Temy, w formie wywiadu, którego udzieliła w 1994 roku swojemu wnukowi, to próba ocalenia od zapomnienia wojennych doświadczeń jednej z rodzin żydowskich związanych z naszym miastem. Audiowizualna prezentacja projektu „Pamięć. Płock 1939” to efekt ponad półrocznej kwerendy prowadzonej przez Gabrielę Nowak-Dąbrowskiej, mającej na celu imienne upamiętnienie wszystkich płocczan żydowskiego pochodzenia, zamieszkujących nasze miasto na początku II wojny światowej. Dopełnienie audiowzizualnej prezentacji tworzą fotografie Among Scratches.  Premierze towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu płockiego projektu 3kropki. To projekt solowy płocczanina Krzysztofa Piotrowskiego, gitarzysty zespołu Schrottersburg. W niedzielny wieczór zagra specjalnie przygotowany na tę okazję materiał zatytułowany „Zachor”, inspirowany historią lokalnej społeczności żydowskiej i dedykowany płockim Żydom, którzy zginęli w czasie Holokaustu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl