Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościMultimedialnie o historii

Multimedialnie o historii

Promocja książki Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady”, prezentacja multimedialna z fotografiami autorstwa Among Scratches i koncert 3kropki „Zachor” składają się na projekt „Pamięć. Płock 1939, który będzie realizowany w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki, w zabytkowej mykwie żydowskiej, w niedzielę 1 marca od godziny 18, a został przygotowany przez Fundację Nobiscum we współpracy z Płocką Galerią Sztuki. Wstęp wolny.

W niedzielę 1 marca 2020 r. mija 79. rocznica ostatniej deportacji Żydów z płockiego getta. Tego dnia Płocka Galeria Sztuki i Fundacja Nobiscum zapraszają na premierę książki książki „Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady”, stanowiącej zapis rozmów Temy Lichtensztajn (1918–2008) z wnukiem Joshuą Newmanem. Bohaterka książki była świadkiem niemieckich zbrodni, któremu udało się przeżyć Holokaust. Niedługo po wyzwoleniu wróciła do Płocka i związała się z Dawidem Lichtensztajnem – znajomym sprzed wojny zegarmistrzem.

Razem wyjechali z kraju, wzięli ślub i w 1951 roku wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Publikacja wspomnień Temy, w formie wywiadu, którego udzieliła w 1994 roku swojemu wnukowi, to próba ocalenia od zapomnienia wojennych doświadczeń jednej z rodzin żydowskich związanych z naszym miastem. Audiowizualna prezentacja projektu „Pamięć. Płock 1939” to efekt ponad półrocznej kwerendy prowadzonej przez Gabrielę Nowak-Dąbrowskiej, mającej na celu imienne upamiętnienie wszystkich płocczan żydowskiego pochodzenia, zamieszkujących nasze miasto na początku II wojny światowej. Dopełnienie audiowzizualnej prezentacji tworzą fotografie Among Scratches.  Premierze towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu płockiego projektu 3kropki. To projekt solowy płocczanina Krzysztofa Piotrowskiego, gitarzysty zespołu Schrottersburg. W niedzielny wieczór zagra specjalnie przygotowany na tę okazję materiał zatytułowany „Zachor”, inspirowany historią lokalnej społeczności żydowskiej i dedykowany płockim Żydom, którzy zginęli w czasie Holokaustu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl