Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościOtwarcie SkArPy w Płockiej Galerii Sztuki

Otwarcie SkArPy w Płockiej Galerii Sztuki

12 września o godzinie 17, wernisaż wystawy Nicka Wadleya w Galerii Kreski uroczyście rozpocznie festiwal themersenowski.

Do końca września PGS będzie prezentować blisko 40 rysunków Nick’a Wadley’a – absolwenta malarstwa i historii sztuki, dziekana wydziału historii sztuki w Chelsea School of Art w Londynie, organizatora wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej w Anglii, Europie i Japonii. Był bliskim przyjacielem Franciszki i Stefana Themersonów w ostatnich latach ich życia, dużo pisał o nich obojgu, i wraz z Jasią Reichardt opiekuje się Archiwum Themersonów w Londynie. W latach 1997-2001 londyńskie gazety Daily Telegraph i Financial Times co tydzień zamieszczały komentarze rysunkowe, których współtwórcą był Nick Wadley. Jego rysunki zdobią książki m. in. takich autorów jak U. A. Fanthorpe, Lisa Jardine, Simon Perchik, Robert Walser i Tom Whalen. Miał wystawy w Londynie, Warszawie i Buenos Aires.

W Galerii Kreski zaprezentowane zostaną niepokazywane nigdy wcześniej w Polsce prace, dla których źródłem inspiracji były między innymi ulotne myśli czy słowa. Seria rysunków do Ubu Króla (sztuki napisanej przez Alfreda Jarry’ego w 1896 r.) była wykonana w związku z niezrealizowanym projektem inscenizacji UBU, planowanej przez nieżyjącego już Barry’ego Flanagan’a. Ciekawym elementem ozdobnym tej serii są włosy, które Wadley otrzymał od przyjaciół.

III Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona to panele naukowe, spektakle teatralne, projekcje filmów oraz wystawy. W tym roku tematem przewodnim są filmy oraz wszelkie zjawiska z nim związane, tj. sztuka videoclipu, videoarty, filmy eksperymentalne i warsztaty na stole trickowym pochodzącego z Płocka Stefana Themersona – awangardowego artysty, prozaika, poety (twórca poezji semantycznej), eseisty, filozofa, filmowca i kompozytora.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

11_DSC_4025 10_DSC_4020 09_DSC_4014 06_DSC_4006 06_DSC_4006 08_DSC_3997

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl