Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualności„Pawie Pióro” na Dzień Matki

„Pawie Pióro” na Dzień Matki

Od 26 maja do 15 czerwca Płocka Galeria Sztuki zaprasza na dziedziniec na plenerową wystawę ilustracji Józefa Wilkonia „Pawie Pióro”. Malownicza ekspozycja, składająca się z 20 plansz i otwarta w Dzień Matki to wyjątkowy prezent nie tylko dla mam, ale i dla dzieci, które zapraszamy w środę od godziny 10.00 do 18.00. Dodatkowo, tylko w tym dniu PGS zaprasza do udziału w… loterii fantowej, w której będzie można wygrać najnowsze wydanie „Gwiazd w Wiśle. Baśni i legend o Płocku”, oraz w sesjach zdjęciowych dla mam i ich pociech. Szykujemy też inne niespodzianki. Zapraszamy mamy, dzieci, rodziców i wszystkich chętnych do uczestniczenia w tej wyjątkowej, malarsko-poetyckiej „pawiej wędrówce”.

Józef Wilkoń od lat interesuje się motywem Pawia w sztuce. Odnosi się do secesyjnych nurtów i dzieł. Jego giętka linia, kreska wyraźnie wskazuje na secesyjną formę. Rysuje pawie od lat 60. ubiegłego wieku i od tego czasu kroczą razem z nim w jego ilustracjach książkowych i wystawach indywidualnych. Prezentowana przez Płocką Galerię Sztuki ekspozycja plenerowa ukazuje ten jeden z ulubionych i częstych tematów w twórczości artysty. Pyszne i dumne pałacowe ptaki z pewnością uradują wszystkich odwiedzających Galerię swą barwą, lekko rozmytą plamą i feerią pawich oczek na piórach.

Mistrz kreski, jak nazywają Wilkonia, bardzo dokładnie i wręcz z magiczną techniką rysuje każde pawie pióro, które przyciąga wzrok i urzeka w ptasich ogonach – zamkniętych i snujących się niczym welony albo rozwartych jak wachlarze. Wszystko to razem i z osobna daje niesamowity, wręcz baśniowy obraz.

Choć w ilustratorskiej karierze twórcy nie brak innych zwierzaków, przyrody, ekscentrycznych dziwaków dla dzieci i dorosłych, to jednak Pawie są wciąż ulubionymi i ponadczasowymi modelami artysty. Wystawa „Pawie Pióro” to także zaproszenie do czytania książek z ilustracjami Józefa Wilkonia i śledzenia jego innych artystycznych działań.

Koncepcję wystawy i projekt plakatu dla Fundacji Czas Dzieci przygotowała Monika Chrabąszcz-Tarkowska.

Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach. Malarz, ilustrator, rzeźbiarz, scenograf, artysta wszechstronny, który na przełomie wielu lat dał się poznać jako barwna postać polskiej kultury. Zilustrował ponad dwieście książek w kraju i za granicą, które są poczytne i rozpoznawalne dzięki charakterystycznej kresce i plamie barwnej. Tworzy również scenografie, gobeliny i rzeźby.

Szanowni Państwo, w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo, a także w związku z sytuacją epidemiczną, informujemy, że zwiedzanie wystawy będzie przebiegać zgodnie z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl