Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościPaździernik w Płockiej Galerii Sztuki

Październik w Płockiej Galerii Sztuki

Podczas jesiennych dni, bez względu na pogodę, warto zajrzeć do PGS, która przygotowała dla wszystkich propozycje artystyczne i edukacyjne oraz zaprasza wszystkich, bez względu na wiek, na „Weekend Seniora z kulturą”. Do 11 października będzie jeszcze można obejrzeć dwie wystawy malarskie: „Kwadraturę koła IV” Henryka Wańka i „Świat jest i nie jest…” Romana Maciuszkiewicza. Kolejną propozycją jest wystawa „Mieczysław Wasilewski – Plakaty”, przygotowana w ramach XV Festiwalu Themersonów. Jej otwarcie nastąpi w piątek 18 października o godzinie 18.00. Zapraszamy również całe rodziny do uczestnictwa w warsztatach, wykładzie i zwiedzaniu z przewodnikiem prezentowanych wystaw.

  • Do  11 października – wystawa malarstwa Henryka Wańka „Kwadratura koła IV”
    Kwadrat i koło, a dokładniej – koło wpisane w  kwadrat, wypełnione symbolami o wielości znaczeń czy pejzażami, w których obok rajskich ogrodów są labiryntalne przestrzenie lub lewitujące nad krajobrazem kryształowe, wielościenne bryły.  Na płockiej wystawie między innymi będzie można zobaczyć premierowo cztery prace z 2024 roku.
  • Do  11 października 2024 – wystawa malarstwa Romana Maciuszkiewicza „Świat jest i nie jest…”
    Wystawę tworzą przede wszystkim najnowsze obrazy śląskiego artysty Romana Maciuszkiewicza, któremu bliska jest literackość obrazu, a nie czysta forma. Twórca nie przywiązuje dużej wagi do tytułów prac, nazywając cały cykl i dając w ten sposób pewien trop odbiorcy, np. tytuł do cyklu Świat bez nas został zapożyczony z książki Alana Weismana, opisującej hipotetyczne skutki zniknięcia z Ziemi ludzkiego gatunku.

  • Od 4 do 6 października (piątek-niedziela) „Weekend Seniora z kulturą”
    Płocka Galeria Sztuki zaprasza do bezpłatnego udziału w wydarzeniach związanych z ogólnopolskim projektem, walczącym z wykluczeniem osób starszych z regularnego uczestnictwa w szeroko rozumianym życiu kulturalnym. Nie po raz pierwszy ideą PGS jest międzypokoleniowa integracja, gdy sztuka łączy najmłodszych odbiorców z najstarszymi, staje się pomostem między pokoleniami.

W programie:
– 4.10.2024 , godz. 14.00 – Bliżej siebie! – buddyzm we współczesnym świecie wykład Leszka Nadolskiego, ucznia Lamy Ole
2500 lat temu Budda osiągnął stan wszechwiedzy – oświecenie i był w stanie odpowiedzieć na dwa istotne pytania: jak uniknąć cierpienia i osiągnąć szczęście i w jaki sposób rzeczy funkcjonują. Te dwa pytania są ponadczasowe i nurtują nas również dzisiaj. Leszek „Misiek” Nadolski od kilkunastu lat jest nauczycielem Buddyzmu Diamentowej Drogi. Prowadzi Buddyjski Ośrodek Odosobnieniowy w Kucharach.
Wejście na wykład bezpłatne.

– 5.10.2024, godz. 13.00 – Bliżej sztuki! – warsztaty plastyczne Atelier Akwarelisty: Abstrakcje kwiatowe
Akwarela to technika z pozoru łatwa, niewymagającego obszernego warsztatu. Swój złoty czas miała między XVIII a XIX wiekiem. Posługiwało się nią wielu wybitnych twórców i twórczyń, m.in. Vincent van Gogh, Wassily Kandinsky, Edward Hopper czy Georgia O’Keeffe. Płocka Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty z tworzenia abstrakcji współcześnie niedocenioną techniką akwareli. Inspiracją do działań artystycznych będzie natura – język kwiatów, skał i pejzaży. Płocka Galeria Sztuki zaprasza do udziału w warsztatach całe rodziny.
Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.
Czas trwania zajęć: 60 – 90 min.

– 6.10.2024, godz. 12.30 – Naocznie – oprowadzanie tematyczne z przewodnikiem po wystawie malarstwa Henryka Wańka i Romana Maciuszkiewicza
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystaw, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających.
Wejście na oprowadzanie bezpłatne.


  • 18.10.2024 (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Mieczysław Wasilewski – Plakaty” w ramach XV Festiwalu Themersonów
    Ekspozycję tworzą prace jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów, pochodzące z kolekcji własnej artysty oraz ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Karykatury w Warszawie. Prezentowane plakaty i okładki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który cechuje dyscyplina myślenia, precyzja formowania zagadnienia i tłumaczenia go na obraz. Ten mistrz lapidarnego znaku graficznego jest obdarzony świetnym, inteligentnym poczuciem humoru, które potrafi przenosić do swoich plakatów. Maksymalna kondensacja i oszczędność form, prostota przekazu ważnych treści są obecne pracach, które nazywa „szaradami graficzno-pojęciowymi”.

Mieczysław Wasilewski (ur. w 1942 r.) jest studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1960-1966), dyplom w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się plakatem, ilustracją, grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Jego prace uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej, m.in. złotym medalem (1976) i srebrnym medalem (1994) na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Członek AGI (Alliance Graphique Internationale). W 2018 roku został laureatem Nagrody ZAiKS-u za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Uczestniczył w dziesiątkach międzynarodowych imprez sztuki plakatu. Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Musée de ľAffiche w Paryżu, Toyama Poster Museum w Tokio oraz w wielu galeriach prywatnych w Polsce i za granicą.

  • 22.10.2024 (wtorek), godz. 15:00 – 17:30  – “Patyczkiem naszkicowane” – warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
    Płocka Galeria Sztuki zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu “WYPISZ! WYMALUJ”. Praca z żywym modelem to ważny etap edukacji artystycznej. Podczas warsztatów ich uczestnicy nauczą się badać proporcje ludzkie, gesty oraz napięcia, doświadczając pracy z modelem. Zajęcia adresowane są do osób, które chcą nauczyć się rysować. Warsztaty, towarzyszące XV Festiwalowi Themersonów, poprowadzi Karolina Boruszewska.
    Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub pod adresem e-mail: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.
  • 24.10.2024 (czwartek), godz. 16:00 – Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Mieczysław Wasilewski – Plakaty”
    Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystawy, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających. Spotkanie nawiązuje do XV Festiwalu Themersonów.
    Wejście na oprowadzanie w cenie biletu.
  • 25.10.2024 (piątek), 16-17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Jesień Józefa Gielniaka”
    Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z natury”, mających na celu wykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. Inspiracją do działań artystycznych będzie twórczość polskiego grafika Józefa Gielniaka (1932-1972). To również zaproszenie do poznania wyjątkowej techniki graficznej jaką jest linoryt. Podczas zajęć uczestnicy krok po kroku wykonają autorskie linorytnicze stemple, którymi będą mogli ozdobić arkusze papieru, tworząc oryginalne grafiki. Projekt dofinansowany ze środków Gminy – Miasto Płock.
    Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.
  • 29.10.2024, godz. 11:30 wykład “Awangarda w architekturze”
    Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. Październikowy wykład poświęcony będzie przestrzeniom architektonicznego eksperymentowania, czyli awangardzie w architekturze. W ramach wykładu przyjrzymy się trzem „przełomom” awangardy: secesji (początek awangardowego myślenia”, tzw. pierwszej awangardzie („czas przełomu”) oraz postmodernizmowi („przełom bis”). Spotkanie, towarzyszące XV Festiwalowi Themersonów, poprowadzi Karolina Boruszewska.
    Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

23 13 12 24 8 16

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl