Płocka Galeria Sztuki

Potęga obrazu

Ambasador Republiki Estońskiej w RP Miko Haljas oraz Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska zapraszają do PGS w piątek 12 lipca o godzinie 18.00 na wernisaż zbiorowej Wystawy Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” (Potęga obrazu – „Pildi Jõud”). Wstęp wolny.

Ekspozycja, składająca się z ponad 120 prac autorstwa 29 współczesnych ilustratorów z Estonii, jest intrygującym wglądem w bogatą wyobraźnię estońskich artystów. Prezentowane dzieła doskonale łączą tradycję z nowoczesnością oraz elementy realne z wyobrażonymi, tworząc unikalny świat, pełen tajemnic, zagadek i bogactwa motywów.

Wystawa, zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii, jest pokłosiem 6. i 7. Triennale Ilustracji w Tallinie z lat 2020 i 2023. Jej celem jest inspirowanie i zachęcanie do bliższego przyjrzenia się ilustracji książkowej jako wartościowej dziedzinie sztuki, która nie tylko towarzyszy tekstowi pisanemu, ale często sama opowiada swoje własne historie.

Większość prezentowanych na wystawie dzieł została stworzona z myślą o młodym odbiorcy, jednak bogactwo tematów, artystyczna różnorodność i zachwycająca precyzja rysunkowych opowieści z pewnością zainteresują również dorosłych zwiedzających. Ilustracje odznaczają się baśniowością, nawiązują do estońskiej kultury, sztuki i literatury oraz ukazują głęboką więź z przyrodą. Dzięki swobodnemu posługiwaniu się symbolem i metaforą, prace te wywołują silne emocje i wprowadzają element tajemnicy, zapraszając widzów w każdym wieku do zanurzenia się w osobliwy świat wyobraźni estońskich ilustratorów. Ponadto, Płocka Galeria Sztuki przygotowała dla wernisażowych gości upominki nawiązujące do prezentowanych rysunków.

W 2017 r. Płocka Galeria Sztuki rozpoczęła współpracę z Ambasadą Republiki Estonii w Warszawie i z estońską artystką Viive Noor, która była kuratorką pięciu kolejnych wystaw, prezentowanych w PGS pod Honorowym Patronatem Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Pierwsza ekspozycja – „It’s Always Tea-Time”, była związana ze 150. rocznicą pierwszego wydania „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. W wakacje 2018 r. całe rodziny mogły oglądać „Once Upon a Time… czyli „Dawno, dawno temu…” na motywach baśni braci Grimm, w 2019 r. „Biegnąc z wilkami”, a w 2020 r. „Secret Lives”. Rok 2023 r. był okazją do zaprezentowania kolejnej międzynarodowej wystawy ilustracji -„The Power of Pictures”, w której wzięli udział europejscy artyści i artystki z Estonii, Łotwy, Litwy, a także Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Włoch, Słowenii, Finlandii, a także z Turcji i Izraela. Prezentowane w Płockiej Galerii Sztuki wystawy były pokazywane w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, które również współpracuje z Ambasadą Estonii w Warszawie.   

Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Katrin Ehrlich, Kadri Ilves, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Tiiu Kitsik, Tuulike Kivestu-Rotella, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Gerda Märtens, Ülle Meister, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Lucija Mrzljak, Viive Noor, Sirly Oder, Anne Pikkov, Priit Rea, Liis Roden, Ulla Saar, Pamela Samel, Maris Siimer, Joonas Sildre, Elina Sildre, Kertu Sillaste, Kristina Tort, Maarja Vannas-Raid, Urmas Viik, Catherine Zarip.

Kurator: Viive Noor
Współorganizator: Ambasada Republiki Estonii w Warszawie
Honorowy Patronat: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl