Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościPrzestrzenie równoległe
plakat zapowiadający wystawę

Przestrzenie równoległe

7 lutego o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy „Przestrzenie równoległe”, którą tworzą rzeźby Ewy Fleszar i malarstwo Romana Fleszara. Jak podkreśla artystyczne małżeństwo, tworzą dzieła we własnym, niepowtarzalnym idiomie, w dyskursie z tradycją sztuki i z jej współczesnością. Swoje prace od lat wystawiają wspólnie, chociaż posługują się różnymi formami artystycznej wymowy. Rzeźby cechuje niezwykła finezja, ironia czy żart, ukryty przekaz, ale i klasyczna przejrzystość, a obrazy – trzy wizualne konkrety: postacie ludzkie, figury geometryczne i struktury ekspresyjne, które tworzą nadmaterialne i symboliczne przestrzenie. Wystawę będzie można oglądać do 8 marca.

„Przestrzenie równoległe”, ponad 80 rzeźb i obrazów, to twórczy efekt pracy Ewy i Romana Fleszarów w ostatniej dekadzie, pogłębiony studiami nad przestrzenią w dziele sztuki, dyskursem pomiędzy realnością materii tworzywa a możliwościami jej transfiguracji w przestrzeni dzieła malarskiego i rzeźbiarskiego.

W malarstwie Romana Fleszara te przestrzenie to pozostający w różnych relacjach zbiór płaszczyzn: estetycznych, geometrycznych, semantycznych czy iluzorycznych. Jak podkreśla artysta, patrzy na świat jak na formę ruchu. Nie stara się malować sytuacji istniejącej, ale uchwycić złożoność świata zewnętrznego. „Obiekt/postać/figurę otaczam żywiołami i przestrzenią bez granic lub umieszczam w płaszczyznach zachodzących na siebie, przenikających się wzajem”. Roman Fleszar jest sensualistą, widzi malarstwo i jego istotę w zmysłowym przetwarzaniu natury widzialnej i wyimaginowanej. Ważny jest również kolor-światło i jego odcienie, różnorodność położenia plam kolorów czy układów elementów kompozycyjnych. Trójkątny format obrazów jest przydatny przy komponowaniu obrazu na zasadzie „przestrzeni równoległych”, z elementów bliskich realizmowi, poddanych silnej deformacji, aż do nadania im cech iluzorycznych.

Również twórczość rzeźbiarska Ewy Fleszar to ciekawe podejście do detalu i łączenie różnych materii w zaskakujący sposób: kamienia z brązem i mosiądzem, drewna z metalem i szkłem, natomiast pierwsze formy powstają często w technice traconego wosku. To najpierw w nim artystka tworzy swoje metafory, aluzyjnie dotykając relacji międzyludzkich i problemów psychologicznych. Nie kryje, że podobają się jej prace z różnych epok, m.in. rzeźby sumeryjskie czy struktury Giacomettiego. Pojawiająca się ludzka postać ma swoją rolę, która w połączeniu z tytułem rzeźby niesie dodatkową symbolikę i alegorię, niejednoznaczność ludzkiego bytu, wynikający z istnienia równoległości przeciwieństw ciała i ducha, doskonałości i brzydoty.  Tak jak na przykład rokokowa (rozdrobniona w szczegółach) dama jest swego rodzaju kwintesencją tego, co fasadowe i pozornie lepsze. W pracach dostrzegamy zatrzymanie, ale jednocześnie ruch, dynamiczną sekwencję. Wychodząc od sprawdzalnej zmysłami realności, obecnej w obrabianym materiale, Ewa Fleszar potrafi przejść do uniwersalnej symboliki rzeźby. – Trzeba dłużej odczytywać znaczenia i przesłanie tych dzieł, które nie są jednoznaczne, a z pewnością wielowymiarowe w sposobie odbioru i interpretacji – napisał o twórczości artystki krytyk sztuki Stanisław Tabisz.

Roman Fleszar – uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne malarstwa ściennego w Chinach (prywatna rezydencja pałacowa) i USA (obiekty religijne). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem nagród i wyróżnień artystycznych.

1992 – dyplom w pracowni prof. Jana Świtki, na wydziale malarstwa Państwowej Wyższej  Szkoły  Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w  Poznaniu. Studia artystyczne w Akademii Goetz – Dederian w Paryżu.
1998 i 1999 – stypendysta Ministra Kultury i Sztuki 
2015 – Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Nauczyciel w Instytucie Sztuki w Tarnowie.
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa.

Ewa Fleszar – artystka rzeźbiarka, autorka rzeźb małoformatowych, pomnikowych, statuetek oraz obiektów sztuki sakralnej. Pracuje najczęściej w technice wosku trawionego; wykorzystuje różne materiały, jak kamień, drewno, brąz, żywice i inne. Jej prace rzeźbiarskie, w tym: obiekty sztuki sakralnej, można spotkać w miastach Polski i USA.
1986 – Liceum Plastyczne w Koszalinie 
1992 – dyplom rzeźbiarski w pracowni J. Kopczyńskiego, na wydziale rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w Poznaniu 
1998 i 1999 – stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa. 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

11 lutego, godz. 16.30 (z okazji ferii wstęp wolny) – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem – Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania.

19 lutego, godz. 19 Koncert z cyklu Sygnał/Szum: Wojtek Kurek solo – na pierwszym wydarzeniu koncertowym w 2020 roku zagra perkusista, improwizator, autor instalacji i muzyki do spektakli Wojtek Kurek, w ramach trasy zapowiadającej jego nowy album Buoyancy, który będzie reinterpretacją albumu „Ovule”. Wydarzenie we współpracy z Fundacją Nobiscum. Wstęp wolny.

3 marca, godz. 16.30 -oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem – Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl