Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSentymentalna podróż w czasie
Wnętrze Galerii. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski wręcza kwiaty dyrektor PGS Alicji Wasilewskiej

Sentymentalna podróż w czasie

Prezentowana od 19 lutego do 31 marca wystawa jubileuszowa „Przestrzeń czasu. Widzieć”, ukazująca 40-letnią historię Płockiej Galerii Sztuki, była pierwszą ekspozycją otwartą we własnej siedzibie, zakupionej przez miasto. Uroczystym finisażem online, w którym uczestniczył Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, i wirtualnym zwiedzaniem wystawy wspólnie uczciliśmy i rozpoczęliśmy kolejną dekadę działalności Galerii. Po ekspozycji oprowadzała dyrektor Galerii Alicja Wasilewska, która przybliżyła historię PGS, a także wprowadziła w kontekst prezentowanych prac, w tym tematycznie nawiązujących do Płocka. Zapraszamy do niezwykłej, sentymentalnej podróży przez cztery dziesięciolecia istnienia Galerii – wirtualne oprowadzanie po wystawie, wraz z krótką relacją z finisażu, są dostępne na Facebooku Galerii: https://www.facebook.com/plockagaleria

„Przestrzeń czasu. Widzieć” to próba przedstawienia 40-letniej historii Galerii, przeglądu czterech dekad historii PGS, nie tylko pod względem wystaw i edukacji, ale również zmian organizacyjnych, nazewnictwa czy siedzib. Jest formą spojrzenia za siebie, objęcia jednym kadrem własnego śladu, własnej tożsamości, ponownego przyjrzenia się tytułowej, 40-letniej „przestrzeni czasu”. Przedstawienia miejsca, które skupia uwagę opiniotwórczych środowisk historyków i krytyków sztuki, rozglądających się za inspirującymi nowościami.

Na parterze zostało zaprezentowanych 40 prac, wybranych z kolekcji własnej Galerii, gromadzonej od lat 80. XX wieku, zarówno uznanych klasyków współczesności, jak i artystów młodego i średniego pokolenia, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na forum sztuki, oraz laureatów kolejnych odsłon ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”. Eksponowane obrazy, rysunki i grafiki zostały zestawione ze sobą w różnych konfiguracjach, ukazując i łącząc odmienne aspekty: malarstwo abstrakcyjne z figuralnym, materię z duchem, tradycję z nowoczesnością, z jednej strony ilustrują historię kolekcji, a z drugiej – tworzą ciekawe i intrygujące analogie czy kontrasty.

Na piętrze zaprezentowano materiały archiwalne, w tym dokumenty i pamiątki, przypominające ważne wydarzenia z życia Galerii, kalendarium wystaw, fotografie osób związanych z instytucją i z wernisaży, jak również zdjęcia i druki, które obrazują działalność edukacyjną i wydawniczą, a także przybliżają historię dotychczasowych siedzib Galerii oraz drogę, jaką instytucja przebyła od 1981 roku do 2020 roku – od pierwszej siedziby u zbiegu ulic Tumskiej i Sienkiewicza, przez lokal przy Nowym Rynku 11, w budynku płockiego Teatru Dramatycznego, aż do obecnego miejsca – zabytkowej mykwy przy ulicy Sienkiewicza 36. Dopełnienie ekspozycji jubileuszowej stanowi prezentacja w formie zdjęć i projekcji filmowej zarysu działalności płockiego środowiska plastycznego, które od samego początku jest związane z Płocką Galerią Sztuki.

Osoby zainteresowane poznaniem innych faktów z życia i historii Galerii, zachęcamy do sięgnięcia po naszą publikację jubileuszową „Przestrzeń czasu. Widzieć”, którą można kupić stacjonarnie i online, po wcześniejszym kontakcie mailowym, adres: biuro@plockagaleria.pl

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl