Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSentymentalna podróż w czasie

Sentymentalna podróż w czasie

Prezentowana od 19 lutego do 31 marca wystawa jubileuszowa „Przestrzeń czasu. Widzieć”, ukazująca 40-letnią historię Płockiej Galerii Sztuki, była pierwszą ekspozycją otwartą we własnej siedzibie, zakupionej przez miasto. Uroczystym finisażem online, w którym uczestniczył Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, i wirtualnym zwiedzaniem wystawy wspólnie uczciliśmy i rozpoczęliśmy kolejną dekadę działalności Galerii. Po ekspozycji oprowadzała dyrektor Galerii Alicja Wasilewska, która przybliżyła historię PGS, a także wprowadziła w kontekst prezentowanych prac, w tym tematycznie nawiązujących do Płocka. Zapraszamy do niezwykłej, sentymentalnej podróży przez cztery dziesięciolecia istnienia Galerii – wirtualne oprowadzanie po wystawie, wraz z krótką relacją z finisażu, są dostępne na Facebooku Galerii: https://www.facebook.com/plockagaleria

„Przestrzeń czasu. Widzieć” to próba przedstawienia 40-letniej historii Galerii, przeglądu czterech dekad historii PGS, nie tylko pod względem wystaw i edukacji, ale również zmian organizacyjnych, nazewnictwa czy siedzib. Jest formą spojrzenia za siebie, objęcia jednym kadrem własnego śladu, własnej tożsamości, ponownego przyjrzenia się tytułowej, 40-letniej „przestrzeni czasu”. Przedstawienia miejsca, które skupia uwagę opiniotwórczych środowisk historyków i krytyków sztuki, rozglądających się za inspirującymi nowościami.

Na parterze zostało zaprezentowanych 40 prac, wybranych z kolekcji własnej Galerii, gromadzonej od lat 80. XX wieku, zarówno uznanych klasyków współczesności, jak i artystów młodego i średniego pokolenia, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na forum sztuki, oraz laureatów kolejnych odsłon ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”. Eksponowane obrazy, rysunki i grafiki zostały zestawione ze sobą w różnych konfiguracjach, ukazując i łącząc odmienne aspekty: malarstwo abstrakcyjne z figuralnym, materię z duchem, tradycję z nowoczesnością, z jednej strony ilustrują historię kolekcji, a z drugiej – tworzą ciekawe i intrygujące analogie czy kontrasty.

Na piętrze zaprezentowano materiały archiwalne, w tym dokumenty i pamiątki, przypominające ważne wydarzenia z życia Galerii, kalendarium wystaw, fotografie osób związanych z instytucją i z wernisaży, jak również zdjęcia i druki, które obrazują działalność edukacyjną i wydawniczą, a także przybliżają historię dotychczasowych siedzib Galerii oraz drogę, jaką instytucja przebyła od 1981 roku do 2020 roku – od pierwszej siedziby u zbiegu ulic Tumskiej i Sienkiewicza, przez lokal przy Nowym Rynku 11, w budynku płockiego Teatru Dramatycznego, aż do obecnego miejsca – zabytkowej mykwy przy ulicy Sienkiewicza 36. Dopełnienie ekspozycji jubileuszowej stanowi prezentacja w formie zdjęć i projekcji filmowej zarysu działalności płockiego środowiska plastycznego, które od samego początku jest związane z Płocką Galerią Sztuki.

Osoby zainteresowane poznaniem innych faktów z życia i historii Galerii, zachęcamy do sięgnięcia po naszą publikację jubileuszową „Przestrzeń czasu. Widzieć”, którą można kupić stacjonarnie i online, po wcześniejszym kontakcie mailowym, adres: biuro@plockagaleria.pl

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl