Sierpień z Płocką Galerią Sztuki
W drugi wakacyjny miesiąc Galeria zaprasza do zwiedzania dwóch wystaw: zbiorowej Wystawy Ilustracji Estońskiej „The Power of Picture” i wystawy plenerowej ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”, samodzielnie i z przewodnikiem, oraz do udziału w warsztatach ceramicznych i w wykładzie o prekursorze modernizmu w Danii – Arne Jacobsenie.
Prezentowana do 25 sierpnia zbiorowa Wystawa Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” (Potęga obrazu – „Pildi Jõud”) to kolejne spotkanie ze sztuką estońską. Kuratorka wystawy Viive Noor podkreśla, że prezentowane na ekspozycji prace 29 artystów są doskonałą okazją do zobaczenia twórczości artystów i ich ilustracji do książek w oryginale. Wiele z eksponowanych dzieł czerpie z estońskiego folkloru i natury, ukazuje głęboką miłość Estończyków do przyrody, szacunek dla dziedzictwa kulturowego oraz nieograniczoną kreatywność i wyobraźnię ich twórców. Wystawa jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Także do 25 sierpnia na dziedzińcu Galerii będzie można oglądać wystawęplenerową ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”, którą tworzą prace przedstawiające postaci wykreowane przez Zbigniewa Rychlickiego (1922-1989), wybitnego ilustratora książek dla dzieci, grafika, plakacisty i scenografa.
2.08.2024 (piątek), godz. 12.00 – spotkanie tematyczne na dziedzińcu Galerii dotyczące wystawy plenerowej ilustracji Zbigniewa Rychlickiego „Miś Uszatek i przyjaciele”
Podczas spotkania będzie można lepiej poznać postać Zbigniewa Rychlickiego, który był dyrektorem do spraw artystycznych Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”, autorem szaty graficznej czasopisma „Miś” i ilustratorem blisko 150 książek dla dzieci. Miś Uszatek był jedną ze stworzonych przez niego postaci, obok bohaterów z ilustracji do „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta czy „Tajemniczej wyspy” Juliusza Verne’a. Prowadzenie – Karolina Boruszewska.
7.08.2024 (środa), godz. 14:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej Wystawie Ilustracji Estońskiej „The Power of Pictures” („Potęga Obrazu”)
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystawy, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających. Wejście na oprowadzanie w cenie biletu.
9.08.2024 (piątek), godz. 13:00 – „DETAL” warsztaty malowania ceramiki
Płocka Galeria Sztuki zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty z tworzenia malarskich kompozycji na wyrobach ceramicznych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zgłębić historię wyrobów ceramicznych w Polsce, a także własnoręcznie wykonać dekoracyjne wzory, inspirowane polskimi wyrobami z Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” czy „Chodzież”. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.
14.08.2024 (środa), godz.11:30 – wykład „Jacobsen. Projektant totalny”
Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów poświęconych architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwu i rzemiośle. Sierpniowy wykład poświęcony będzie życiu i twórczości duńskiego architekta i projektanta wnętrz, a także najważniejszego prekursora modernizmu w Danii – Arne Jacobsena (1902-1971). Hołdował zasadzie: „Ekonomia plus funkcja równa się styl”, a jego budynki i meble stały się symbolem stylu Danish Modern. Podczas wykładu przyjrzymy się jego kultowym projektom i sprawdzimy, czy zasada „Usiądź i wyglądaj pięknie” sprawdza się we współczesnych projektach. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wstęp w cenie biletu.