Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSiła i urok sztuki estońskiej
plakat wystawy od góry jej tytuł, poniżej w rzędzie reprodukcje pięciu prac

Siła i urok sztuki estońskiej

Płocka Galeria Sztuki po raz kolejny zaprasza na spotkanie ze sztuką Estonii. Po ostatnich wystawach, gdy podążaliśmy tropem wilków i wilkołaków czy śladami baśni braci Grimm, przyszedł czas na „Secret Lives” – sekretny świat widziany oczami pięciu estońskich artystów. Wcześniejsze spotkania z literaturą i sztuką Estonii przyzwyczaiły nas do obcowania z twórczością pełną tajemnic, zagadek, symboli, zachwycającej precyzji i bogactwa kontekstów. Każdorazowo były to spotkania emocjonujące i inspirujące, pośród których poznaliśmy także Estonię jako wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

Wystawa zbiorowa „Secret Lives” to po raz kolejny interesujący wgląd w to, jak zadziwiająca  i zaskakująca jest współczesna kultura estońska. Tworzy ją niezwykle bogaty zestaw blisko 80 prac (grafiki, rysunki, akwarele, kolaże, obiekty-rzeźby). Jak podkreśla Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki, „prezentowane na wystawie prace, autorstwa pięciu artystów: Viive Noor (kuratorki wystawy), Kadi Kurema, Reginy Lukk-Toompere, Urmasa Viik i Jüriego Mildeberga, doskonale ilustrują uniwersalne prawdy i zasady, które rządzą życiem i niezmienną naturą człowieka, mimo upływu czasu i epok. Ze swoją naturalną skłonnością do baśniowości i mityzacji, głęboką więzią z naturą, łatwością posługiwania się symbolem i metaforą, prezentowane ilustracje, obiekty i grafiki stanowią cenną refleksję w zakresie wyjaśniania tego, co trudne, co odmienne.  Poruszają wiele problemów, aktualnych także w czasach współczesnych. W prezentowanych pracach dawne treści, zaczerpnięte m.in. z estońskich mitów, bajek, podań, a także baśni braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena, nie tracą na swojej wartości i znaczeniu, często przybierają współczesne kształty, by pomóc odbiorcy w zrozumieniu rzeczywistości. Intrygują, inspirują, skłaniają do refleksji”.

Jak podkreśla  Tiina Tarkus, konsul Ambasady Estonii – współorganizatora wystawy, prezentowane prace to jak najbardziej „wewnętrzne, sekretne światy artystów, których dzieła mają swoje korzenie w estońskiej mitologii, folklorze i naturze. W ten sposób pozwalają widzowi wejrzeć w wewnętrzny świat Estończyków. Pokazują, że Estończycy kochają swoją naturę, dziedzictwo, stroje i instrumenty narodowe, że są kreatywni i mają wiele wyobraźni”.

Na płockiej wystawie będzie można zobaczyć po raz kolejny grafiki Viive Noor, w których artystka zagłębia się w psychologiczne warstwy mitów i bajek. Z jej surrealistycznie przedstawioną postacią kobiecą w czerni i bieli „pospacerować” pośród mistycznej natury, czasem pustej i zimowej, w gaju lub pod gwiazdami „Nocy, która ma swoje sekrety”, zadać pytanie „ Kim jesteś?”. Będzie można spotkać zwierzęcych bohaterów, wykreowanych przez Reginę Lukk-Toomprere, z inspiracji opowieściami ze zbiorów: „Duży jak jabłoń w ogrodzie – estońskie bajki, żarty i przysłowia” oraz „Gałązka jagód – bajki Seto”, których ciepły humor i ludzkie wzorce zachowań przybierają czasem wymiar filozoficzny. Poznać zadziwiające swoją strukturą i naturą Anioły Urmasa Viika, powstałe z  inspiracji folklorem estońskim. W ilustracjach Kadi Kurema odnaleźć wiele intrygujących przestrzeni i elementów symbolicznych, bajkowych postaci np.: Kota w butach, Śpiącą Królewnę, Czerwonego Kapturka czy Panią Zimę, które w plastyczny sposób podejmują uniwersalne prawdy i wartości, obecne w baśniach przez wieki.  Z pewnością dziełami osobnymi na płockiej  wystawie są obiekty-rzeźby Jüriego Mildeberga – walizki, kuferki, z precyzyjnie w środku wymyślonym i namalowanym wielopostaciowym cyklem „Taniec śmierci” czy nieskrępowana, pełna ekspresji, umieszczona za taflą szkła  „Alicja”.

Wystawa  „Secret Lives” będzie dostępna dla zwiedzających od piątku 19 czerwca, wyjątkowo w godzinach 14-21. Ponadto,  tylko w tym dniu bilet wstępu będzie kosztować 2 zł, a w jego cenie będzie można nie tylko zwiedzić ekspozycję,  ale także otrzymać w prezencie plakat towarzyszący wystawie.

Czas trwania wystawy:  19.06- 23.08.2020

Kurator : Viive Noor

Współorganizator: Ambasada Estonii w Warszawie

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl