Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSkwer bardzo kulturalny

Skwer bardzo kulturalny

Galeria Plenerowa, która zagościła na skwerze sztuki (miejsce po dawnym „Słoneczku”), to jedna z form aktywności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzona poza murami PGS, rozpoczęta wystawami fotograficznymi w ubiegłym roku.

Nowo powstały skwer ma być dla mieszkańców nie tylko miejscem spotkań i odpoczynku, ale także przestrzenią do prezentowania sztuki w różnorodny sposób. Otoczenie ma w naturalny sposób zachęcać do aktywnego uczestnictwa w planowanych projektach artystycznych. Poza tym PGS liczy na to, że powstanie miejsce, w którym każdy będzie mógł zapoznać się z nowymi wydawnictwami i ofertą kulturalną płockich instytucji kultury.

W przestrzeni skweru zagości zarówno sztuka młodych twórców, działających w pojedynkę artystów, fundacji, stowarzyszeń. Galeria Plenerowa będzie też otwarta na propozycje i działania osób z inicjatywą i wyobraźnią, zainteresowanych kulturą, z którymi PGS będzie chciała nawiązać współpracę.

Skwer sztuki jest dostępny dla każdego, gdyż tam nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Do Galerii Plenerowej można zajrzeć o każdej porze dnia i nocy, bo nie ma określonych godzin otwarcia. – Liczę na to, że będzie to miejsce sprzyjające nieskrępowanym dysputom, nawet na przyniesionym przez siebie krześle. Miejscem nawiązywania kontaktów i integracji, ale także promocji i kolportowania informacji o ciekawych inicjatywach kulturalnych w mieście – informuje Alicja Wasilewska. – Zależy nam, aby jej stałym elementem była także edukacja dzieci i młodzieży oraz prowadzenie warsztatów artystycznych i edukacyjnych w obrębie prezentowanych w Galerii Plenerowej obiektów. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to w pewnym sensie przestrzeń eksperymentalna i może stać się obszarem śmiałych poszukiwań i niezaplanowanych inwencji twórczych, jednak ważniejsze od tego jest dla nas rozbudzanie w mieszkańcach potrzeby uczestnictwa w kulturze i budowanie wzajemnego zaufania społecznego. Liczymy na to, że skwer stanie się małą miejską agorą sztuki.

Aktualnie są prowadzone rozmowy i konsultacje z osobami i organizacjami mającymi doświadczenie i wiedzę w zakresie niestandardowych działań artystycznych w przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że o efekcie rozmów i ustaleniach poinformujemy już wkrótce.

Skwer sztuki z Galerią Plenerową jest kolejnym realizowanym pomysłem PGS w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl