Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSkwer bardzo kulturalny
skwer sztuki, na zielonej trawie na kocu siedzą trzy dziewczynki z opiekunką i bawią się, z tyłu na ławce siedzą dwie kobiety i rozmawiają

Skwer bardzo kulturalny

Galeria Plenerowa, która zagościła na skwerze sztuki (miejsce po dawnym „Słoneczku”), to jedna z form aktywności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzona poza murami PGS, rozpoczęta wystawami fotograficznymi w ubiegłym roku.

Nowo powstały skwer ma być dla mieszkańców nie tylko miejscem spotkań i odpoczynku, ale także przestrzenią do prezentowania sztuki w różnorodny sposób. Otoczenie ma w naturalny sposób zachęcać do aktywnego uczestnictwa w planowanych projektach artystycznych. Poza tym PGS liczy na to, że powstanie miejsce, w którym każdy będzie mógł zapoznać się z nowymi wydawnictwami i ofertą kulturalną płockich instytucji kultury.

W przestrzeni skweru zagości zarówno sztuka młodych twórców, działających w pojedynkę artystów, fundacji, stowarzyszeń. Galeria Plenerowa będzie też otwarta na propozycje i działania osób z inicjatywą i wyobraźnią, zainteresowanych kulturą, z którymi PGS będzie chciała nawiązać współpracę.

Skwer sztuki jest dostępny dla każdego, gdyż tam nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Do Galerii Plenerowej można zajrzeć o każdej porze dnia i nocy, bo nie ma określonych godzin otwarcia. – Liczę na to, że będzie to miejsce sprzyjające nieskrępowanym dysputom, nawet na przyniesionym przez siebie krześle. Miejscem nawiązywania kontaktów i integracji, ale także promocji i kolportowania informacji o ciekawych inicjatywach kulturalnych w mieście – informuje Alicja Wasilewska. – Zależy nam, aby jej stałym elementem była także edukacja dzieci i młodzieży oraz prowadzenie warsztatów artystycznych i edukacyjnych w obrębie prezentowanych w Galerii Plenerowej obiektów. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to w pewnym sensie przestrzeń eksperymentalna i może stać się obszarem śmiałych poszukiwań i niezaplanowanych inwencji twórczych, jednak ważniejsze od tego jest dla nas rozbudzanie w mieszkańcach potrzeby uczestnictwa w kulturze i budowanie wzajemnego zaufania społecznego. Liczymy na to, że skwer stanie się małą miejską agorą sztuki.

Aktualnie są prowadzone rozmowy i konsultacje z osobami i organizacjami mającymi doświadczenie i wiedzę w zakresie niestandardowych działań artystycznych w przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że o efekcie rozmów i ustaleniach poinformujemy już wkrótce.

Skwer sztuki z Galerią Plenerową jest kolejnym realizowanym pomysłem PGS w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl