Płocka Galeria Sztuki

Na plakacie reklamującym wystawę jest Elżbieta Dzikowska patrząca przez obiektyw aparatu fotograficznego. Nad nią tekst: Elżbieta Dzikowska Świat jest w paski

Świat jest w paski

W piątek 4 czerwca o godzinie 18.00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Elżbiety Dzikowskiej „Świat jest w paski”, którą będzie można oglądać do 27 czerwca. Tworzy ją ponad 70 fotografii, będących efektem osobistych podróży artystki i wieloletnich obserwacji Ziemi z powietrza i z lądu, „także w Płocku, bo lubię to miasto” – jak podkreśla autorka prac. Znana podróżniczka po raz kolejny odkrywa przed nami swoje postrzeganie przyrody i krajobrazu. Letnim wiatrem kusi i nęci do ucieczki w inną rzeczywistość… w paski. Ta narracja ma swój zamierzony cel – to jeden kadr w wielu odsłonach, a migawki zdjęć czy zbliżenia dają obraz świata widzianego jej oczami. Każda fotografia z osobna stanowi własny byt, zataczający swój krąg. Zachwyca pięknem pejzaży czy detalami, odnalezionymi przez artystkę.

Paski to dla Elżbiety Dzikowskiej najpopularniejszy element spotykany w naturze, która używając liści, gałęzi i pni drzew, płatków kwiatów czy traw tworzy dzieła sztuki, maluje najrozmaitsze wzory, przeważnie geometryczne. Podobnie jak wiatr, który tworzy paski na piasku, wodzie i wśród chmur. „Bywa, że wspomaga naturę w tej twórczości człowiek, często nieświadomie. Na przykład rolnik orze ziemię tworząc paski, które – jeśli patrzyć z góry – układają się we wspaniały wzór” – opowiada Elżbieta

Dzikowska, zapraszając na swoją wystawę w jubileuszowym roku 40-lecia działalności Płockiej Galerii Sztuki.
Wielość w jedności, mnogość i płodność – urodzajność pól, łąk, lasów, ziemi… tak jawi się każde zdjęcie Dzikowskiej. Wystawa „Świat jest w paski” sprawia wrażenie pięciokolorowej tęczy, która oddziałuje na nas swoimi pryzmatami. Każde ze zdjęć, razem i z osobna, to bardzo indywidualny przekaz ikonograficzny artystki. Ważnym elementem jej prac jest akt twórczy. Nie zgadujemy do końca, czy jest to akt nieodwracalny czy kontrolowany i odwołany. Momenty w fotografii bywają bowiem celowe, lecz i spontaniczne. Sami musimy przekonać się, co nas frapuje w procesie twórczym artystki, a co w dziele dokonanym. Czy świat jest w paski?

Warto się o tym przekonać, oglądając wystawę w Płockiej Galerii Sztuki, dostępną dla zwiedzających do 27 czerwca.
Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Zorganizowała dwie duże wystawy: Jesteśmy (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki) oraz Ars erotica (Muzeum Narodowe w Warszawie), a także szereg wystaw z cyklu Uśmiech świata. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Z mężem i Edmundo Guillenem odnalazła ruiny ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby. Zajmuje się fotografią artystyczną i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek i albumów, np. „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!” czy „Uśmiech świata”. Była inspiratorką powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia Krytyków Sztuki POKAZ, promując w Galerii Stowarzyszenia przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wielu utalentowanych twórców starszego i młodszego pokolenia. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Wielokrotnie nagradzana. W 2010 r. otrzymała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Przypominamy, że ze względu na reżim sanitarny i w trosce o bezpieczeństwo, odwiedzający Galerię są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Prosimy o zapoznanie się z nowym Regulaminem zwiedzania i uczestnictwa w działaniach artystycznych na terenie Płockiej Galerii Sztuki, dostępnym na internetowej stronie www.plockagaleria.pl.
(DRWiE)

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl