Płocka Galeria Sztuki

Świat plakatów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 2 lipca od godziny 18.00 do 20.00 na wernisaż wystawy Mirosława Łakomskiego „Artchiwum. Plakat teatralny – filmowy – reklamowy”, którą będzie można oglądać do 25 lipca. Jest to swoiste podsumowanie 50-lecia pracy płockiego twórcy, które obchodził w 2020 roku. Mirosław Łakomski jest pasjonatem, spod którego ręki wyszły plakaty do wielu filmów i sztuk teatralnych. Jego styl rozpoznajemy w afiszach do kultowych filmów, takich jak: „Imperium kontratakuje”, „E.T.”, „Poszukiwacze zaginionej Arki” czy niezapomnianego filmu dla dzieci i młodzieży ‘Podróże pana Kleksa”.

-Struktura plakatu pozwala artystom sztuk wizualnych na manifestację swoich haseł i eksperymentowania. Tani „powielacz”, jakim przez dekady był plakat, służył do wszelkich celów, nie tylko wystawienniczych czy reklamowych. Rewolucyjne, dekadenckie, anarchistyczne, dadaistyczne, utopijne – plakaty wszelkiego typu i maści, które ktoś… zaprojektował – uważa krytyk sztuki Tomasz Holak. Amerykańska stylistyka plakatu lat 80., dająca Łakomskiemu rozpoznawalność, nie jest jednak tak oryginalna jak jego plakaty do czeskich filmów: „Cicha radość” (1987), „Jak poetom smakuje życie” (1988), animowanego „Czarodziejskiego lasu” (1989) – ciepłe, nostalgiczne i pomysłowe rozwiązania projektowe, które zachwycają swym designem. Tworzenie plakatów artysta łączy z inną pasją, którą jest pisanie o Płocku. Wydał ponad osiemnaście książek związanych z rodzinnym miastem.
Mirosław Łakomski jest artystą plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa, malarz, grafik i fotograf, autor plakatów filmowych, teatralnych i muzycznych, okładek i znaków graficznych. Opublikował 19 książek i albumów poświęconych historii i ikonografii Płocka. Pierwsza z nich, „W 80 stron dookoła Płocka”, ukazała się na przełomie 2006 i 2007 roku. Pracował m.in. jako kierownik pracowni malarsko-modelatorskiej płockiego Teatru Dramatycznego (1974-1991. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie Wiosennym miesięcznika „Jazz” w dziale grafiki za zestaw linorytów (1972), nagrodę Kongresu Polonii Amerykańskiej za projekt Znaczka Kopernikańskiego dla poczty USA (1973), wyróżnienie w konkursie na plakat X Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie (1973), nagrodę główną w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Sacrum we współczesnej plastyce polskiej” (1979), wyróżnienie honorowe 15 Key Art Awards – The Hollywood Reporter (1986), nagrodę w konkursie na plakat z okazji 25-lecia Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów Icograda (1987). Brał udział w blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Przypominamy, że ze względu na reżim sanitarny i w trosce o bezpieczeństwo, odwiedzający Galerię są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Prosimy o zapoznanie się z nowym Regulaminem zwiedzania i uczestnictwa w działaniach artystycznych na terenie Płockiej Galerii Sztuki, dostępnym na internetowej stronie www.plockagaleria.pl, oraz o wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie Oświadczenia o stanie zdrowia lub Oświadczenia o zaszczepieniu przeciw Covid-19.
(DRWiE)

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl