Płocka Galeria Sztuki

Plakat wystawy, którego od prawej 1/3 zajmuje zdjęcie Mirosława Łakomskiego, natomiat pozostałe 2/3 to kolaż jego prackla

Świat plakatów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 2 lipca od godziny 18.00 do 20.00 na wernisaż wystawy Mirosława Łakomskiego „Artchiwum. Plakat teatralny – filmowy – reklamowy”, którą będzie można oglądać do 25 lipca. Jest to swoiste podsumowanie 50-lecia pracy płockiego twórcy, które obchodził w 2020 roku. Mirosław Łakomski jest pasjonatem, spod którego ręki wyszły plakaty do wielu filmów i sztuk teatralnych. Jego styl rozpoznajemy w afiszach do kultowych filmów, takich jak: „Imperium kontratakuje”, „E.T.”, „Poszukiwacze zaginionej Arki” czy niezapomnianego filmu dla dzieci i młodzieży ‘Podróże pana Kleksa”.

-Struktura plakatu pozwala artystom sztuk wizualnych na manifestację swoich haseł i eksperymentowania. Tani „powielacz”, jakim przez dekady był plakat, służył do wszelkich celów, nie tylko wystawienniczych czy reklamowych. Rewolucyjne, dekadenckie, anarchistyczne, dadaistyczne, utopijne – plakaty wszelkiego typu i maści, które ktoś… zaprojektował – uważa krytyk sztuki Tomasz Holak. Amerykańska stylistyka plakatu lat 80., dająca Łakomskiemu rozpoznawalność, nie jest jednak tak oryginalna jak jego plakaty do czeskich filmów: „Cicha radość” (1987), „Jak poetom smakuje życie” (1988), animowanego „Czarodziejskiego lasu” (1989) – ciepłe, nostalgiczne i pomysłowe rozwiązania projektowe, które zachwycają swym designem. Tworzenie plakatów artysta łączy z inną pasją, którą jest pisanie o Płocku. Wydał ponad osiemnaście książek związanych z rodzinnym miastem.
Mirosław Łakomski jest artystą plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa, malarz, grafik i fotograf, autor plakatów filmowych, teatralnych i muzycznych, okładek i znaków graficznych. Opublikował 19 książek i albumów poświęconych historii i ikonografii Płocka. Pierwsza z nich, „W 80 stron dookoła Płocka”, ukazała się na przełomie 2006 i 2007 roku. Pracował m.in. jako kierownik pracowni malarsko-modelatorskiej płockiego Teatru Dramatycznego (1974-1991. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie Wiosennym miesięcznika „Jazz” w dziale grafiki za zestaw linorytów (1972), nagrodę Kongresu Polonii Amerykańskiej za projekt Znaczka Kopernikańskiego dla poczty USA (1973), wyróżnienie w konkursie na plakat X Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie (1973), nagrodę główną w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Sacrum we współczesnej plastyce polskiej” (1979), wyróżnienie honorowe 15 Key Art Awards – The Hollywood Reporter (1986), nagrodę w konkursie na plakat z okazji 25-lecia Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów Icograda (1987). Brał udział w blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Przypominamy, że ze względu na reżim sanitarny i w trosce o bezpieczeństwo, odwiedzający Galerię są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Prosimy o zapoznanie się z nowym Regulaminem zwiedzania i uczestnictwa w działaniach artystycznych na terenie Płockiej Galerii Sztuki, dostępnym na internetowej stronie www.plockagaleria.pl, oraz o wcześniejsze wydrukowanie i wypełnienie Oświadczenia o stanie zdrowia lub Oświadczenia o zaszczepieniu przeciw Covid-19.
(DRWiE)

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl