Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościMariusz Mikołajek „Malarstwo. Dowody istnienia” – wernisaż wystawy

Mariusz Mikołajek „Malarstwo. Dowody istnienia” – wernisaż wystawy

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek 24 maja o godz. 18:00 na wernisaż wystawy Mariusza Mikołajka „Malarstwo. Dowody istnienia”. Ekspozycję tworzą wielkoformatowe obrazy wrocławskiego artysty, który od czterdziestu lat działa na polu sztuki zaangażowanej o kolektywnym wymiarze, poruszając tematykę sakralną, głęboką duchowość i metafizykę. Bogata kolorystyka, kluczowa rola światła i wyrazista faktura malarska służą niezwykłej sile ich wyrazu. Artysta często tematem swoich prac czyni też człowieka, jego emocje i relacje. Jest to specyficzna figuracja, będąca sugestią postaci ludzkiej, bez rysów twarzy czy charakterystycznych szczegółów. Pozornie abstrakcyjne dzieła są skomponowane tak, by wywoływać odpowiednie skojarzenia, mają wewnętrzną energię i dynamikę zatrzymanego ruchu.

Mikołajek maluje, tworząc formy antropoidalne, rzeźbiąc w materii koloru. Duże formaty obrazów, bogata kolorystyka, kluczowa rola światła i wyrazista faktura malarska służą niezwykłej sile ich wyrazu. – Setki, tysiące, miliony uczciwych, a więc poszukujących decyzji twórczych, które dzieją się w pracowniach, miejscach działań twórczych, są tematem i jednocześnie spoiwem sztuki. Dlatego, jak często mówię: w sztuce mogą być – w sztuce są – miliony prawd. I to wcale jej nie osłabia – powiedział artysta w jednym z wywiadów, a w innym dodaje: – Staram się pokazać na płótnie to, co dostrzegam w życiu swoim i innych osób.

Wrocławski malarz jest na polskim gruncie jednym z prekursorów sztuki zaangażowanej społecznie. Kierując się empatią wobec ludzkiej krzywdy i wykluczenia, w swoich działaniach daleko wykracza poza tradycyjnie rozumiane malarstwo – dopełnia swoją wypowiedź pozamalarskimi akcjami: performans, wideo, instalacja, mural, które pozwalają mu na głębsze nawiązanie dialogu z drugim człowiekiem oraz na uwrażliwianie i otwieranie odbiorców z różnych grup społecznych na sztukę, w tym z osobami wykluczonymi społecznie. Jako animator działań plastycznych, akcji, warsztatów, happeningów i spotkań, współtwórca Fundacji OK. Art., organizował wystawy i akcje plastyczne w niekonwencjonalnych miejscach, np. na dworcu i podwórkach, w kinie, galerii handlowej, więzieniu i schronisku dla bezdomnych. – Praktykując sztukę w bardzo różny sposób, próbujemy szukać odpowiedzi na pytanie: czym ona jest? Dla mnie, dla ciebie, dla nas – zastanawiał się Mariusz Mikołajek przy tworzeniu projektu „Nasze podwórko”.

Mariusz Mikołajek (rocznik 1958) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. W latach osiemdziesiątych brał udział w niezależnym obiegu sztuki. Do oficjalnej działalności wrócił w 1991, gdy z Christosem Mandziosem, Czesławem Chwiszczukiem i Zbigniewem Milem zaprezentował wystawę „Popatrz kiedy przechodzisz… popatrz każdy przechodzi…” w hali Dworca Głównego we Wrocławiu. W 2012 roku wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem stworzył Fundację OK. Art., która działa głównie na terenie rewitalizowanej dzielnicy Nadodrze. Wynikiem tej działalności są m.in. dwa powszechnie odwiedzane nadodrzańskie murale: „Podwórko odkrywanie sztuki” i „Podwórko nasze atelier”. Otrzymał m.in. Honorową Nagrodę Komisarza Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa Młodych „Droga i Prawda” (1985), Nagrodę Roku Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu za przygotowanie wystawy „Zawsze początek” w Browarze Mieszczańskim (2010) oraz brązowy medal Gloria Artis (2014). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych polskich i zagranicznych.

Wystawa będzie czynna do 30 czerwca.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

– 23 maja (czwartek), godz. 17.00 – Dom Darmstadt – „Sztuka jako dialog, na nieskończenie wiele tematów” – spotkanie autorskie z Mariuszem Mikołajkiem, który spróbuje m.in. odpowiedzieć na pytania: Co nam daje sztuka? Kto może być artystą? Wstęp bezpłatny.

– 20.06.2024 (czwartek), godz. 11:00-12.30 – rodzinne warsztaty plastyczne „Malarskie ekspresje”

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty z malarstwa strukturalnego na powierzchniach wielkoformatowych, które poprowadzi artysta Mariusz Mikołajek. Warsztaty będą doskonałą okazją do zanurzenia się w abstrakcyjnym świecie sztuki, a także do spotkania z autorem prezentowanej w PGS wystawy „Malarstwo. Dowody istnienia”. W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci, młodzież i dorośli. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

– 21.06.2024 (piątek), godz. 12:00 – autorskie oprowadzanie po wystawie malarstwa Mariusza Mikołajka „Malarstwo. Dowody istnienia”

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z artystą, który przybliży problematykę prezentowanych prac, a także opowie o swoim warsztacie i odpowie na pytania. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy. Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl