Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościTak było, czyli Płock sprzed 100 lat
dziedziniec, pozowane zdjęcie - kilka kobiet w strojach stylizowanych stoi, a przed nimi na ławeczce sie Alicja Wasilewska, Michał Kacprzak i mężczyzna przebrany za marszałka Piłsudskieho

Tak było, czyli Płock sprzed 100 lat

Wystawa plenerowa „Tak było. Płock 1920”, prezentowana na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki od 17 lipca, pokazuje nie tylko chronologiczne działania wojenne, ale także codzienne życie mieszkańców miasta wielu narodowości, dla których jeszcze na początku lata 1920 r. wojna była czymś bardzo odległym. Kontekst wystawy podczas wernisażu przybliżyła dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska i historyk Michał Kacprzak.

100 lat temu Płock jako stolica diecezji i dawne miasto gubernialne był ważnym ośrodkiem kultury, z teatrem i trzema kinami, a właściwie kinematografami. Do miasta przybywała młodzież z północnego Mazowsza, by kształcić się w jednej z 10 szkół. – Początkowo wydawało się, że Płocka działania wojenne nie będą w ogóle dotyczyć – podkreślał Michał Kacprzak. Jednak 15 lipca 1920 r. ogłoszono stan wyjątkowy, a miesiąc później płocczanie znacząco zaangażowali się w walkę.
Wystawa, prezentowana na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki, ukazuje obraz życia codziennego Płocka i jego mieszkańców sprzed wojny polsko-bolszewickiej oraz obronę miasta przed bolszewikami. – Wydarzenia sprzed 100 lat są pokazane nie tylko przez pryzmat wydarzeń związanych z działaniami wojsk, ale przede wszystkim ludności cywilnej. Roli, jaką odegrali zwykli mieszkańcy, w tym harcerze, gimnazjaliści czy płocczanki, zrzeszone w Służbie Narodowej Kobiet Polskich. Ponadto przybliżyliśmy aspekt kulturalny, inicjatorów płockiej sztuki i osoby, które nadawały ton życiu artystycznemu miasta, bo, jak można przeczytać w jednym z numerów Kurjera Płockiego: „Życie składać się musi nie tylko ze smutku i powagi, ale i ze śmiechu i wesela” – mówiła podczas wernisażu dyrektor PGS Alicja Wasilewska. Stąd podczas piątkowego świętowania nie zabrakło wyjątkowych gości z tamtej epoki, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 sierpnia. Natomiast 19 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z historykiem Michałem Kacprzakiem, który ponownie opowie o wydarzeniach sprzed 100 lat podczas wspólnego zwiedzania.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl