Płocka Galeria Sztuki

dziedziniec galerii, zdjęcie zrobione z góry prezentuje mural na całą ścianę, utrzymany w odciniach zieleni, brązu i czerni. Jest to futurystyczny wąż oplatający stary gród i grupę wojów

To trzeba obejrzeć

Od niedzieli 1 kwietnia, na ścianie sąsiadującej z PGS kamienicy znajduje się okazały mural. Został zaprojektowany i wykonany przez Mariusza Warasa, znanego na całym świecie jako M-City. Zniszczoną i zaniedbaną ścianę budynku pokryło okazałych rozmiarów malowidło.

Stworzony mural jest jednym z punktów „Razem dla rewitalizacji”, pilotażowego programu rewitalizacji społecznej Obszaru Starego Miasta, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, Gminę Płock przy udziale Stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego i przy współpracy z Płocką Galerią Sztuki. Murale M-City’ego staną się znakiem rozpoznawczym dla Płocka i atrakcją turystyczną.

W sezonie wiosenno-letnim dodatkowo zostanie otwarta brama od strony ul. Kaczmarskiego. Będzie można usiąść na jednej z ławek i dokładnie się przyjrzeć muralowi. W czarno-białej stylistyce, przy pomocy szablonu, powstała praca charakterystyczna dla stylistyki Warasa. – Zaprojektowałem smoka-węża morskiego. Są też dymiące kominy i budynki, charakterystyczne dla pejzażu miejskiego – opowiadał M-City podczas konferencji, zorganizowanej 30 marca w Płockiej Galerii Sztuki. Inne szczegóły może odkrywać każdy, kto odwiedzi Galerię.

Murale mają powstać na czterech ścianach śródmiejskich budynków. W pierwszej kolejności są to: ul. Kwiatka 10, czyli tylna ściana budynku, widoczna od strony ulicy Sienkiewicza, za dzikim parkingiem (tam już można oglądać mural autorstwa Krika) i ul. Sienkiewicza 38, od strony PGS. Płocka Galeria Sztuki, na prośbę Stowarzyszenia, objęła nadzorem artystycznym oraz współorganizacją wspomniane przedsięwzięcie.

Mariusz Waras(rocznik 1978) jest absolwentem Wydziału Grafiki, z aneksem w Pracowni Malarstwa u prof. Henryka Cześnika ASP w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystent prof. zw. Jerzego Ostrogórkiego w pracowni malarstwa. Jest grafikiem, malarzem zewnętrznym, podróżnikiem, archiwistą-kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy.Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów działających w przestrzeni miejskiej. Jego prace można zobaczyć m.in. w Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie i w Pradze.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl