Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWystawa fotograficzna Piotra Augustyniaka „Historie ludzkie z Płockiem związane”
czarnobiałe zdjęcie uśmiechniętej starszej kobiety, która rękoma w rękawiczkach przytrzymuje rondo kapelusza

Wystawa fotograficzna Piotra Augustyniaka „Historie ludzkie z Płockiem związane”

Wystawa fotografii Piotra Augustyniaka to, jak sam mówi, “Cykl portretów ludzi związanych z Płockiem. Osobiste historie z pozoru odległe, nieciekawe w naszej codzienności. Jednak głębiej poznane, z jednej strony stają się wyjątkowymi opowieściami konkretnych ludzi, a z drugiej mogłyby być przecież historią każdego z nas.” P.A.

Prezentowane fotografie wykonane zostały z zamiarem utrwalenia w klasycznym obrazie fotograficznym emocji ludzi, klimatu miejsca i zdarzeń. Jak słusznie zauważył prekursor polskiej fotografii reportażowej Tadeusz Rolke (po zapoznaniu się z twórczością Augustyniaka), “obszary społecznie ciągle u nas ważne są jeszcze niedoceniane”, dlatego w dalszych słowach wyraża nadzieję, że “z cierpliwością i pokorą badacza, penetrującego teren dla Ciebie ważny osobiście (…) będziesz dalej kontynuował i szukał wartości uniwersalnej we współczesnym świecie. Będzie to ciężka praca, wymagająca wykorzystania wszystkich Twoich zdolności”. I rzeczywiście, zdolności autorowi nie brak, cieszy fakt, iż Piotr potrafi w tak ciekawy, a często zabawny sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. W zaprezentowanych na wystawie fotografiach dostrzec można wyjątkowy zmysł obserwacji, poczucie humoru i, co ważne, szacunek i ciekawość do fotografowanych osób. Z pewnością prezentowany dziś projekt długo pozostanie w pamięci widzów.

Piotr Augustyniak, płocczanin urodzony w 1979 roku, członek Płockiego Towarzystwa Fotograficznego, laureat wielu nagród, m.in. Local Press Photo 2006, 2007 i 2009 oraz konkursu PGS „Dostrzeżeni” w 2011 r. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie zainspirowanym twórczością Rembrandta (w duecie z Piotrem Hejke), a także trzykrotne zwycięstwa w cyklicznym, prestiżowym konkursie „Mój Płock”. Jego prace były prezentowane m.in. w Płockiej Galerii Sztuki (2009), w Domu Kultury Działdowska w Warszawie (2009, 2011) oraz w Książnicy Płockiej (2007), a także w Towarzystwie Naukowym Płockim (2011). Fotografią zajmuje się od 20 lat.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl