Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWystawa fotograficzna Piotra Augustyniaka „Historie ludzkie z Płockiem związane”
czarnobiałe zdjęcie uśmiechniętej starszej kobiety, która rękoma w rękawiczkach przytrzymuje rondo kapelusza

Wystawa fotograficzna Piotra Augustyniaka „Historie ludzkie z Płockiem związane”

Wystawa fotografii Piotra Augustyniaka to, jak sam mówi, “Cykl portretów ludzi związanych z Płockiem. Osobiste historie z pozoru odległe, nieciekawe w naszej codzienności. Jednak głębiej poznane, z jednej strony stają się wyjątkowymi opowieściami konkretnych ludzi, a z drugiej mogłyby być przecież historią każdego z nas.” P.A.

Prezentowane fotografie wykonane zostały z zamiarem utrwalenia w klasycznym obrazie fotograficznym emocji ludzi, klimatu miejsca i zdarzeń. Jak słusznie zauważył prekursor polskiej fotografii reportażowej Tadeusz Rolke (po zapoznaniu się z twórczością Augustyniaka), “obszary społecznie ciągle u nas ważne są jeszcze niedoceniane”, dlatego w dalszych słowach wyraża nadzieję, że “z cierpliwością i pokorą badacza, penetrującego teren dla Ciebie ważny osobiście (…) będziesz dalej kontynuował i szukał wartości uniwersalnej we współczesnym świecie. Będzie to ciężka praca, wymagająca wykorzystania wszystkich Twoich zdolności”. I rzeczywiście, zdolności autorowi nie brak, cieszy fakt, iż Piotr potrafi w tak ciekawy, a często zabawny sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. W zaprezentowanych na wystawie fotografiach dostrzec można wyjątkowy zmysł obserwacji, poczucie humoru i, co ważne, szacunek i ciekawość do fotografowanych osób. Z pewnością prezentowany dziś projekt długo pozostanie w pamięci widzów.

Piotr Augustyniak, płocczanin urodzony w 1979 roku, członek Płockiego Towarzystwa Fotograficznego, laureat wielu nagród, m.in. Local Press Photo 2006, 2007 i 2009 oraz konkursu PGS „Dostrzeżeni” w 2011 r. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie zainspirowanym twórczością Rembrandta (w duecie z Piotrem Hejke), a także trzykrotne zwycięstwa w cyklicznym, prestiżowym konkursie „Mój Płock”. Jego prace były prezentowane m.in. w Płockiej Galerii Sztuki (2009), w Domu Kultury Działdowska w Warszawie (2009, 2011) oraz w Książnicy Płockiej (2007), a także w Towarzystwie Naukowym Płockim (2011). Fotografią zajmuje się od 20 lat.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

f h t k p o

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2023 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl