Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualności„Zrozumieć i polubić” – cykl spotkań ze sztuką on-line
Plansza z tekstem: "ZROZUMIEĆ I POLUBIĆ". Cykl spotkań ze sztuką on-line, Płocka Galeria Sztuki 08/10.08/17.08/24.08 godz. 13:00 FB: Płocka Galeria Sztuki

„Zrozumieć i polubić” – cykl spotkań ze sztuką on-line

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych. Będą to cotygodniowe (środy) spotkania sierpniowe z wybranym arcydziełem sztuki, które poprowadzi historyk sztuki, kurator, krytyk artystyczny Tomasz Holak. Spotkania te będą próbą interpretacji i zrozumienia tego, co znane. Jak podkreśla sam autor, „zrozumieć i polubić… choć przybliżyć, cieszyć się sztuką i „kraść” jej piękno, inność…”.

03.08.2022 (środa), FB godz. 13:00 – Thomas Sutton, Tartan Ribbon, 1861. Pierwsza kolorowa fotografia przedstawiająca barwną wstążkę, która wzbudziła wiele pytań odnośnie sztuki fotografii. Technika uzyskania koloru stanie się bowiem czymś, o co będą zabiegać wszyscy fotograficy i artyści. Sam szkocki motyw wstążki nie stanowi być może artystycznie wielkiego dzieła, lecz jako prototyp kolorowego zdjęcia jest cennym przykładem fotografii już nowoczesnej.

10.08.2022 (środa), FB godz. 13:00 – Nike z Samotraki, III-II w p.n.e. Klasyczne już dzieło doby hellenistycznej nadal pobudza nasze zmysły, o czym świadczą ogromne kolejki w Luwrze i niezliczone teksty analityczne naukowców. Walory rzeźby, jej „niestały” ruch, efemeryczność marmuru oszukuje ludzkie oko i daje ułudą lekkości. Powracamy do starożytnych dziejów dzięki temu dziełu i próbujemy sobie wyobrazić jak mogła powstać, po co i dla kogo?

17.08.2022 (środa), FB godz. 13:00 – Bartolomeo Veneto, Portret młodej kobiety jako Flory, domniemany portret Lukrecji Borgia (?), ok. 1520. Obraz znany głównie z powodu sławetnej Lukrecji Borgia. Nie potwierdzono wszak, że to jej portret, ale do dziś jest z nią identyfikowany. Wspaniałe dzieło sztuki ukazujące piękną kobietę to walory włoskiego mistrza Bartolomeo Veneto, który przenosi nas delikatnymi pociągnięciami pędzla ku zagadkom swej pracy.

24.08.2022 (środa), FB godz. 13:00 – Władysław Podkowiński, Szał uniesień, 1894. Skandalizujące już u zarania powstania dzieło Podkowińskiego to przykład nurtu symbolizmu w Polsce, a zarazem ukazanie obyczajowości i moralności XIX-wiecznego społeczeństwa, mieszczaństwa – filistrów. Praca naturalnej wielkości, robiąca ogromne wrażenie na widzu i dające pola wyobraźni.

Zapraszamy na Facebooka: Płocka Galeria Sztuki!

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl