Akwarelowy pejzaż
Tym razem w ramach „Grafoteki” wykonamy pracę malarską w technice akwareli, a inspiracją do jej stworzenia jest „Azerbejdżan” Barbary Szubińskiej. Ten akwarelowy pejzaż, składający się głównie z łuków, tworzą pola i pagórki. Naturalna biel papieru stała się dla artystki źródłem światła, a także zmieniła się w taflę wody, w której delikatnie odbijają się kształty krzewów rosnących nad jeziorem.
Akwarelą nazywamy zarówno technikę, jak i obraz w niej wykonany. Polega ona na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami, które nie pokrywają całkowicie faktury papieru, lecz pozostawiają ją dobrze widoczną. Obrazy mają zwykle delikatną i zwiewną kolorystykę. WAŻNE, aby przy malowaniu rozcieńczać farby dużą ilością wody. A zatem, pobierzcie ARKUSZ (Azerbejdżan linearnie) i wydrukujcie. Weźcie do rąk pędzle i spróbujcie odwzorować oryginał. A może chcielibyście w nim coś zmienić?
Akwarela jest jedną z najtrudniejszych technik malarskich, gdyż nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek i retuszy. ALE! Jeżeli macie ochotę twórczo spędzić czas, to:
- Pobierzcie ARKUSZ, wydrukujcie i delikatnie ołówkiem ponumerujcie poszczególne pola.
My ponumerowaliśmy je od 1 do 9. - Wybierzcie tyle kolorów kredek, farb lub pasteli, ile wynosi najwyższa cyfra. W naszym
przypadku to właśnie 9. - Wypełnijcie poszczególne pola kolorami, zgodnie z cyframi. Do dzieła!
A to schemat naszej pracy. Ciekawe, czy wasze dzieła wyszły podobnie 😉
Poniżej ARKUSZ, który możecie wydrukować na domowej drukarce. ARKUSZ nadaje się również do otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych na komputerach i tabletach.