Płocka Galeria Sztuki

Figura osiowa

Kolejna propozycja związana jest z wystawą „Jan Lebenstein. 1930 – 1999”, goszczącą w maju w Płockiej Galerii Sztuki. Prezentowanemu artyście sławę przyniosły przypominające totemy „Figury osiowe”. Za ten cykl otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Malarstwa Młodych w Paryżu. Malował je m.in. na papierze milimetrowym, na którym mógł dokładnie odmierzyć punkty po obu stronach osi, dzielącej kartkę. Co Wam przypomina ta kompozycja? Czy wszystko jest dokładnie odwzorowane?

Jan Lebenstein, „Figura osiowa”, 1958, akwarela, tusz, papier milimetrowy, 53×33 cm

Mimo schematycznego ujęcia, braku wyraźnie zaznaczonych detali i szczegółów, praca podsuwa wiele ciekawych rozwiązań. Przekonajcie się sami, wystarczy, że:

  1. Pobierzecie ARKUSZE (szablon 1, 2) i wydrukujecie.
  2. W dowolny sposób połączycie kropki po jednej stronie osi.
  3. To, co powstało, odwzorujecie po jej drugiej stronie, na zasadzie lustrzanego odbicia.
  4. Powstałą figurę możecie wypełnić kolorem w dowolny sposób 🙂

Jak myślicie, ile kształtów może powstać z jednego szablonu? Czy efekt końcowy zawsze będzie taki sam? Otóż nie. Za każdym razem możecie stworzyć inne figury osiowe. Wystarczy kartka w kratkę, coś do kolorowania i DO DZIEŁA!

Poniżej ARKUSZE, które możecie wydrukować na domowej drukarce, a potem twórczo bawić się godzinami. ARKUSZE nadają się również do otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych na komputerach i tabletach.

Pliki do pobrania

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl