Płocka Galeria Sztuki

Grafoteka

Rozpoczynamy cykl GRAFOTEKA, który będzie prezentować dzieła sztuki znajdujące się w zbiorach PGS lub na aktualnie prezentowanej wystawie. Pozwoli to na bliższe poznanie twórczości artystów oraz kierunków, stylów i technik w sztuce. Każda prezentowana praca zostanie dostosowana do linearnego układu, który będzie można wypełnić kolorem, fakturą lub gradacją. Dzięki uczestnictwu w spotkaniach GRAFOTEKI możecie stworzyć własną artystyczną TEKĘ. No to zaczynamy! To będzie fascynujące! Nie wychodząc z domu, przeżyjecie przygodę ze sztuką współczesną. Wszystkie działania możecie wykonać samodzielnie dzięki specjalnym arkuszom lub poprosić o pomoc rodziców/opiekunów, dla których podamy instrukcję.Jako pierwszą „na warsztat” bierzemy pracę Jana Tarasina „Nieskończony rejestr I”.

Jan Tarasin, „Nieskończony rejestr I”, 1985, olej na płótnie, 96×126 cm

Praca „Nieskończony rejestr I” będąca w naszej kolekcji przedstawia w układzie liniowym mniejsze i większe plamy, kształty, znaki. Ułożone są one najprościej, jak się da, jedne obok drugich. Takie zapisy graficzne są charakterystyczne dla twórczości tego artysty. Prawda, ile swobodnych skojarzeń wywołuje ten obraz?

A więc bawimy się i tworzymy:

Pobierzcie ARKUSZ (rejestr linearny) i wydrukujcie. Weźcie do rąk ołówki, kredki, pisaki lub pędzle i spróbujcie odwzorować oryginał. ALE! Jeżeli macie ochotę stworzyć własny język kolorystyczny, wypełnijcie kształty kolorami według uznania. Wszak macie nieograniczoną wyobraźnię.

Patrząc na pracę Jana Tarasina, odnosimy wrażenie jej nieskończoności, jakby malarz mówił: mogę stworzyć kolejne takie obrazy (co oczywiście zrobił). Wy również możecie! Wystarczy, że:

  1. Pobierzcie ARKUSZE (1,2,3,4) i wydrukujcie.
  2. Weźcie nożyczki i wytnijcie figury.
  3. Wypełnijcie kolorami w dowolny sposób.
  4. Przy pomocy kleju ułóżcie kolejny „Rejestr” i … GOTOWE!

Ci, którzy nie mają pod ręką kredek ani farb, mogą:

  1. Pobrać ARKUSZE (5,6,7,8) i wydrukować.
  2. Wyciąć figury.
  3. Nakleić na dowolny karton.
  4. I wasz „Rejestr” GOTOWY!

Prawda, że chcecie wiedzieć, kim był twórca, którego dziełem się bawiliście? Czytajcie więc:

Jan Tarasin (1926–2009) – malarz, grafik, rysownik, fotograf, autor filozoficznych esejów o sztuce, klasyk sztuki współczesnej już za życia. Sławę zyskał dzięki plakatowi „Bumelant”, jednak później miejsce tematyki społecznej zajęły w twórczości artysty bardziej awangardowe projekty. Obecnie najbardziej znane jego prace to seria płócien, na których prezentował przedmioty jako znaki i symbole ponadmaterialnych znaczeń.

Poniżej ARKUSZE, które możecie wydrukować na domowej drukarce, a potem twórczo bawić się godzinami. ARKUSZE nadają się również do otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych na komputerach i tabletach.

Pliki do pobrania

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl