Płocka Galeria Sztuki

Pracownia

Dzikie i półdomowe. Ruszamy z cyklem „Pracownia”, naszą propozycję kreatywnego spędzania czasu. Tu znajdziecie wiele pomysłów z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Będzie można ciąć, giąć, sklejać, składać i wyplatać, a przy okazji dowiedzieć się co nieco o różnych artystach i ich sztuce. Proponujemy, by twórczą inspiracją stała się dla Was sztuka Barbary Szubińskiej, autorki goszczącej obecnie w Płockiej Galerii Sztuki wystawy „Zapis współczesności. Świat na papierze”.

Barbara Szubińska, „Półdzikie i półdomowe”, 1986, akwarela/ołówek, 47,5×65,5 cm

Jedną z charakterystycznych cech twórczości artystki jest umieszczanie na obrazach i rysunkach postaci kobiet i mężczyzn w zwiewnych, bajkowych szatach, o pięknych twarzach lalek. W innych pracach pojawiają się zwierzęta: dzikie, półdzikie i półdomowe, czasem przypominające fantastyczne stwory. Artystce zdarza się również łączenie sylwetki człowieka ze zwierzęciem. Ale to właśnie postacie zwierzęce staną się dla Was twórczą inspiracją. Natomiast więcej informacji o artystce i wystawie znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.

Barbara Szubińska, „Zwierzęta dzikie”, 1986, akwarela/ołówek, 47,5×65,5 cm

Jakie zwierzęta tu widzicie? DOMOWE? DZIKIE? A może pochodzą z innej planety?
Stwórzcie własną menażerię:

  1. Pobierzcie ARKUSZE (1,2,3,4) i wydrukujcie.
  2. Weźcie nożyczki i wytnijcie kształty.
  3. Naklejcie je na dowolne podłoże, np. tekturę od szarego pudła, skrawek materiału, a może papierową torbę lub gazetę?
    Jeżeli rozpiera was wyobraźnia, dorysujcie czułki, rogi, ogonki i inne części jakie przyjdą wam do głowy.

Zapewne słyszeliście już o kolażu, ale warto dowiedzieć się o tej technice trochę więcej. Polega ona na tworzeniu kompozycji (pracy) z różnych materiałów, np: gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp. Są one naklejane na płótno lub papier i często łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, akrylem, gwaszem).

Poniżej ARKUSZE, które możecie wydrukować na domowej drukarce, a potem twórczo się bawić. ARKUSZE nadają się do otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych, na komputerach i tabletach.

Pliki do pobrania

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl