Płocka Galeria Sztuki

Pracownia

Dzikie i półdomowe. Ruszamy z cyklem „Pracownia”, naszą propozycję kreatywnego spędzania czasu. Tu znajdziecie wiele pomysłów z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Będzie można ciąć, giąć, sklejać, składać i wyplatać, a przy okazji dowiedzieć się co nieco o różnych artystach i ich sztuce. Proponujemy, by twórczą inspiracją stała się dla Was sztuka Barbary Szubińskiej, autorki goszczącej obecnie w Płockiej Galerii Sztuki wystawy „Zapis współczesności. Świat na papierze”.

Barbara Szubińska, „Półdzikie i półdomowe”, 1986, akwarela/ołówek, 47,5×65,5 cm

Jedną z charakterystycznych cech twórczości artystki jest umieszczanie na obrazach i rysunkach postaci kobiet i mężczyzn w zwiewnych, bajkowych szatach, o pięknych twarzach lalek. W innych pracach pojawiają się zwierzęta: dzikie, półdzikie i półdomowe, czasem przypominające fantastyczne stwory. Artystce zdarza się również łączenie sylwetki człowieka ze zwierzęciem. Ale to właśnie postacie zwierzęce staną się dla Was twórczą inspiracją. Natomiast więcej informacji o artystce i wystawie znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.

Barbara Szubińska, „Zwierzęta dzikie”, 1986, akwarela/ołówek, 47,5×65,5 cm

Jakie zwierzęta tu widzicie? DOMOWE? DZIKIE? A może pochodzą z innej planety?
Stwórzcie własną menażerię:

  1. Pobierzcie ARKUSZE (1,2,3,4) i wydrukujcie.
  2. Weźcie nożyczki i wytnijcie kształty.
  3. Naklejcie je na dowolne podłoże, np. tekturę od szarego pudła, skrawek materiału, a może papierową torbę lub gazetę?
    Jeżeli rozpiera was wyobraźnia, dorysujcie czułki, rogi, ogonki i inne części jakie przyjdą wam do głowy.

Zapewne słyszeliście już o kolażu, ale warto dowiedzieć się o tej technice trochę więcej. Polega ona na tworzeniu kompozycji (pracy) z różnych materiałów, np: gazet, tkanin, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp. Są one naklejane na płótno lub papier i często łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, akrylem, gwaszem).

Poniżej ARKUSZE, które możecie wydrukować na domowej drukarce, a potem twórczo się bawić. ARKUSZE nadają się do otwarcia w nawet najprostszych programach graficznych, na komputerach i tabletach.

Pliki do pobrania

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl