Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaIII Płockie Dni Fotografii

III Płockie Dni Fotografii

8 września 2023, 10:00 - 24 września 2023, 18:00
  • To wydarzenie minęło.

Od 8 do 24 września Płocka Galeria Sztuki udostępnia cztery wystawy, prezentowane w ramach „III Płockich Dni Fotografii”: Katarzyny Kalua Kryńskiej, Iwony Germanek, Sergiusza Sachno i Piotra Speka.- Celem Płockich Dni Fotografii jest przybliżenie sztuki fotografii w zakresie dokumentalnym i artystycznym – informuje kurator Henryk Malesa, prezes Fundacji „Fotografia Polska”, organizator projektu „Płockie Dni Fotografii” we współpracy z  Urzędem Miasta w Płocku, który dofinansował przedsięwzięcie.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania czterech odmiennych prezentacji fotograficznych. Artystka wizualna, architekt, fotograficzka, doktor sztuk pięknych Katarzyna Kalua Kryńska pokaże swoją wystawę „Blue Moon Garden”, którą tworzą prace wykonane w rzadkiej technice fotograficznej zwanej cyjanotypią. – Blue Moon Garden stał się krainą na styku wyobraźni, tęsknoty i doświadczeń. Podróżowałam tam każdego dnia, tworząc kolaże pełne alegorii z negatywów i odcisków znalezionych roślin – mówi o tej wystawie Katarzyna Kalua Kryńska i dodaje, że „wybór cyjanotypii nie był przypadkowy. W tej technice unikalny monochromatyczny obraz w kolorze błękitu pruskiego powstaje bezpośrednio na papierze ręcznie pokrytym substancją światłoczułą”. Twórczyni unikatowych zdjęć specjalizuje się w fotografii emocjonalnej, portretowej i kreacyjnej, posługuje się fotografią tradycyjną, alternatywną oraz mix-mediami. Eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi oraz z materiałami światłoczułymi.

Iwona Germanek to intermedialna artystka wizualna, łącząca klasyczną fotografię z technikami specjalnymi i szlachetnymi, używająca kolażu analogowego i cyfrowego, pracująca na albumach fotograficznych i zielnikach, podejmująca w swoich pracach m.in. tematykę rodziny, niepamięci, depresji, ale także abstrakcji, zaprezentuje swój „Zielnik”. – Czym jest pamięć? Czy tylko szufladką, do której wkładasz suche źdźbła traw, wspomnienia, zalane łzami listy i okruchy tego, czego już nie ma? W delikatnej fakturze zeschłego listka, w strukturze ułamanej łodyżki zawarta jest tęsknota. Wśród wielu aspektów fotografii jeden wydaje się najcenniejszy. Jest nim zdolność przenoszenia pamięci przez czas. Pamięci, która jest czymś tak niezbędnym do życia jak woda. Bez wody umieramy z pragnienia. Bez pamięci umieramy z nieistnienia – zastanawia się Iwona Germanek.

Wystawę „Aktorzy” tworzą fotografie Sergiusza Sachno, autora licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych oraz wystawy Stulecie Polaków, laureata wielu nagród i wyróżnień na  całym świecie (m.in. w 1979 r. otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal Miasta Paryża za fotografię), doktora sztuki filmowej. Sachno swój cykl „Aktorzy” realizował w latach 1978-1988 i tworzą go prywatne portrety ludzi znanych z teatru czy filmu. „Z jednej strony aktorzy należą do ludzi najczęściej fotografowanych. Ogląda się ich zdjęcia w dziennikach, tygodnikach i miesięcznikach. Z drugiej strony stosunkowo rzadko można zobaczyć naprawdę wystudiowane, opracowane i przemyślane portrety”.

Piotr Spek jest organizatorem licznych wystaw, plenerów i spotkań poświęconych szeroko pojętym zagadnieniom fotografii, historii fotografii i sztuk wizualnych. Laureat nagrody Grand Prix XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION w 2014 r. oraz II Równorzędnej Nagrody Prix III Międzynarodowego Biennale Krajobrazu DEFINICJA PRZESTRZENI/SPACE DEFINITION w 2018 r. zaprosi do Płockiej Galerii Sztuki do zwiedzania wystawy „Okruchy”.Jest to zbiór fotograficznych rozważań w obszarze tematyki podejmowanej przez Piotra Speka od 2014 – „okruchy” życia i śmierci, pojęć pamięci, miłości, prawdy, przemijania, „okruchy” materii i jej rozkładu.

Na „III Płockie Dni Fotografii” składa się łącznie 15 ekspozycji, prezentowanych w przestrzeni miasta i w płockich instytucjach kultury. Obok wystaw 13 fotografek i fotografów, będzie pokazana wystawa Young Photo (młodej fotografii z udziałem twórców poniżej 20. roku życia) oraz wystawa laureatów konkursu fotograficznego. Wernisaż tego artystycznego przedsięwzięcia odbędzie się 8 września o godzinie 17 w Książnicy Płockiej, natomiast na finisaż zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki w piątek 22 września o godzinie 18.00.

Patronatem honorowym „III Płockie Dni Fotografii” objął Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, a artystycznym – Związek Polskich Artystów Fotografików.

Szczegóły

  • Start: < 8 września 2023, 10:00
  • Koniec: 24 września 2023, 18:00
  • Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Miejsce wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl