Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaOprowadzanie tematyczne po wystawie „In between (Pomiędzy)”.

Oprowadzanie tematyczne po wystawie „In between (Pomiędzy)”.

7 czerwca 2022, 17:00 - 18:00
  • To wydarzenie minęło.

Zwiedzanie wystawy Hanny Zawy-Cywińskiej „In between (Pomiędzy)” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę autorki i problematykę przedstawionych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy (wstęp na oprowadzanie w cenie biletu).

 

Ekspozycję tworzy sto dzieł malarskich i grafik, stanowiących obszerny przegląd prac artystki i jednocześnie próbę podsumowania jej ponad 40-letniej drogi twórczej. Jej sztuka reprezentuje nurt abstrakcji geometrycznej, nasyconej elementami symbolicznymi i swoistą emblematyką. 
Hanna Zawa-Cywińska od początku pracy twórczej eksperymentowała z techniką, używając kabli, piasku zmieszanego z akrylem, szkłem, a później – odkrytej dla siebie substancji termo-rozszerzalnej, która pod wpływem ciepła tworzyła efekt reliefu. Zaprezentowana została indywidualna ekspozycja In between (Pomiędzy) obejmująca dzieła realizowane w seriach i cyklach tematycznych: od pierwszych, powstających w latach 80. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych dzieł graficznych Ran, Disk, City, Flirt z Kandinskym, przez powstałe w kolejnych latach Dzienniki, Zapisy, Tablice, Relikwiarze.
Prace artystki, dzielącej swoje życie między Polskę i Szwajcarię, warto oglądać na żywo, podczas wystawy, by odkryć ich niezwykły urok i piękno, wynikające ze struktury uzyskanej przez zastosowanie różnych technik: własnych i mieszanych. Obrazy Hanny Zawy zazwyczaj układają się w cykle, których tytuły to słowa-klucze do stawianych sobie przez nią problemów. Tytuły (np. Znaki, Kamienie, Zapisy czy Wibracje) wskazują na źródła przeżyć, wizualnych oczarowań, refleksji, ale i wiążą abstrakcyjne kompozycje z sensami symbolicznymi.

Hanna Zawa-Cywińska urodziła się w 1939 r. w Łomży. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, dyplom uzyskała w 1965 roku. W latach 1967-1994 mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Studiowała reklamę i grafikę w State University of New York, dyplom otrzymała w 1981 w dziedzinie reklamy. Od 1994 r. mieszka w Szwajcarii oraz w Polsce, gdzie ma pracownię. Była członkiem Grupy VISARTE-Société des Artistes Visuels Suisse, jest członkiem UNESCO Association Internationale des Arts. Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą. Brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych oraz zrealizowała wiele wystaw indywidualnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii i Polsce. Jej prace znajdują się w zbiorach na całym świecie, między innymi w: National Museum of Women in Arts, Washington; Muzeum Narodowym, Warszawa; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Hunfeld, Niemcy; Muzeum Okregowym, Chełm; MIT Musseum, Cambridge; New England Center for Contemporary Art, USA; Tucson Museum of Fine Arts, USA.

 

Szczegóły

  • Data: 7 czerwca 2022
  • Godzina: 17:00 - 18:00

Miejsce wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl