Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaWernisaż wystawy „Andrzej A. Sadowski. Malarstwo”

Wernisaż wystawy „Andrzej A. Sadowski. Malarstwo”

25 kwietnia, 18:00 - 19:30

Wystawa jest artystycznym powrotem dzieł twórcy do Płocka po blisko 40 latach i będzie przekrojową prezentacją zarówno malarstwa, jak i prac na papierze, zmarłego w 2016 r. Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli hiperrealizmu w Polsce.

Artysta zajął się nim w 1972 r., zyskując miano głównego przedstawiciela tego stylu w polskiej sztuce. Sięgał po tematy typowe dla niego, czyli portrety i pejzaże miejskie. Malując miejskie wnętrza, uliczki, zaułki czy sklepowe witryny, nie pomijał napisów na murach, szyldów, znaków drogowych, drutów elektrycznych czy anten na dachach. Jednak najbardziej charakterystycznymi motywami stały się dla Andrzeja A. Sadowskiego samochody i motocykle. Po mistrzowsku oddawał formę, kolor, błysk lakieru na karoserii, odbicie, a w chromowanych przegubach motocykli łowił słoneczne refleksy. Z tysiąca oglądanych miejsc artysta wybierał tylko te, które go zainteresowały, z którymi podejmował dialog. Na wystawie nie zabraknie prac prezentujących również płockie pejzaże i zakątki sprzed lat. 

Sponsorem wystawy jest Komunikacja Miejska – Płock Spółka z o.o.

Andrzej Sadowski (1946-2016) studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, dyplom w Pracowni malarstwa i rysunku prof. Mariana Jaeschke w 1970.  W latach 1974-1993 był asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wiesława Garwolińskiego. W latach 70. członek grupy Wiadukt. Profesor malarstwa i rysunku w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadził Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W latach 1992-2004 profesor w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, w latach 2002-2005 w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi, w latach 2005-2014 w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Miał na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku. Uczestniczył w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace artysty znajdują się w muzeach oraz w prywatnych i publicznych kolekcjach.

 

Szczegóły

  • Data: 25 kwietnia
  • Godzina: 18:00 - 19:30
  • Kategoria Wydarzenie:

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl