Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaWernisaż wystawy płockiego środowiska plastycznego „Bliskie i znajome”

Wernisaż wystawy płockiego środowiska plastycznego „Bliskie i znajome”

24 listopada 2023, 18:00 - 20:00
  • To wydarzenie minęło.

Wystawy środowiskowe to ważne wydarzenia w kalendarzu Płockiej Galerii Sztuki. Obecna prezentacja płockiego środowiska plastycznego, na której wernisaż zapraszamy w piątek 24 listopada o godzinie 18.00, koncentruje się wokół tematu „Bliskie i znajome” i jest kolejnym wyrazistym zestawem prac 21 artystek i artystów, otwartych na różne tendencje i style, o odmiennych wrażliwościach, należących do różnych pokoleń twórczych. Najstarsze grono, o uznanym już prestiżu i artystycznych dokonaniach, reprezentują: Stanisław Staniewski, Zofia Samusik-Zaremba, Maria Weigl-Wojnarowska. Drugą grupę stanowią artystki i artyści średniego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie lata twórczej aktywności i są również doskonale znani płockiej publiczności: Laura Dyczko, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Iwona Korgul-Wyszatycka, Aniela Ewa Lewandowska, Anna Macionek-Stańko, Magdalena Sikorska-Tokarska, Eugeniusz Szelągowski i Szymon Zaremba. Obok nich swoje dokonania artystyczne zaprezentują także przedstawiciele młodego pokolenia, urodzeni w latach 80. XX wieku i w późniejszych dekadach, znajdujący się na różnych etapach drogi twórczej i zawodowej: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Karolina Boruszewska, Michalina Czurakowska, Anna Krzemińska, Dorota Kwiatkowska, Dawid Ławicki, Dominik Mikołajczyk, Przemysław Paszek, Anna Wojnarowska i Sylwia Wyszyńska.

Artystki i artyści dzielą się swoimi, bardzo różnymi przemyśleniami i doświadczeniami. – Zaprezentowane prace złożyły się na ciekawy zestaw dzieł, balansujący między: fikcją i rzeczywistością, abstrakcją i realizmem, teraźniejszością i historią. Przemawiają siłą indywidualności ich twórczyń i twórców, szczerością zawartego w nich przekazu, osobistych emocji, myśli wyrażonych w bogactwie użytych technik, środków wyrazu i podejmowanych tematów – podkreśla dyrektor PGS Alicja Wasilewska. – Ich autorskie komentarze dołączone do prac, jak i wizualne interpretacje tytułowych pojęć,  zachęcają, by spróbować spojrzeć na otaczający świat,  ludzi, naturę, przedmioty życia codziennego z sympatią i uważnością. Nawet to, co w pierwszym momencie wydaje się nam dalekie, abstrakcyjne i niezrozumiałe, potrafili zmienić w coś, co  każdemu może stać się bliskie  i znajome.

Wystawa pozwala spojrzeć na tytułowe pojęcia z innej, szerszej perspektywy, tworząc zupełnie nowe znaczenia.   

Wystawa, którą Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, będzie prezentowana do 21 stycznia 2024 roku.

Kuratorzy: Alicja Wasilewska, Krzysztof Cichoń.

W wystawie udział biorą: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Karolina Boruszewska, Michalina Czurakowska, Laura Dyczko, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Iwona Korgul-Wyszatycka, Anna Krzemińska, Dorota Kwiatkowska, Aniela Ewa Lewandowska, Dawid Ławicki, Anna Macionek-Stańko,  Dominik Mikołajczyk, Przemysław Paszek, Zofia Samusik-Zaremba, Magdalena Sikorska-Tokarska, Stanisław Staniewski, Eugeniusz Szelągowski, Maria Weigl-Wojnarowska, Anna Wojnarowska, Sylwia Wyszyńska i Szymon Zaremba.

Szczegóły

  • Data: 24 listopada 2023
  • Godzina: 18:00 - 20:00
  • Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Miejsce wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl