Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaWystawa „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”

Wystawa „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”

1 lipca 2022, 18:00 - 28 sierpnia 2022, 18:00
  • To wydarzenie minęło.
Plakat wystawy. Na czerwonym tle w centrum biała dziurka od klucza. Wokół niej napis: Bohdan Butenko. Ilustracje. Dziura w całym!

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy interaktywnej „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”, która przybliży publiczności bogatą i zróżnicowaną twórczość jednego z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów Bohdana Butenki. Autora komiksów, książek, scenarzysty i projektanta.

wernisaż: 1 lipca, godz. 18:00

czas trwania wystawy: 01.07-28.08.2022, wtorek-niedziela od 10:00 do 18:00

kuratorka wystawy: Monika Chrabąszcz-Tarkowska

Wystawa „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”, zainspirowana została sposobem myślenia autora o książce, który bazuje na ciągłym dialogu z odbiorcą, wielowątkowości, przenikaniu się dwóch rzeczywistości: słowa i obrazu. Podstawę stanowią przeskalowane, z zachowaniem proporcji stron, fragmenty książek. Istotne jest operowanie linią, plamą oraz literą, a od czasu do czasu – dziura… dziura w całym! Jak choćby ta wycięta w stronach jednej z książek – dziurka od klucza, przez którą można podglądnąć to, co zdarzy się za chwilę.

Butenko, znany z nowatorskich pomysłów, już w latach 50. zaplanował wykonanie perforacji w stronach książki („Tere-fere”, 1958), a następnie wycięcie otworów w kształcie dziurek od klucza („Kanapony”, 1980). Jedną z jego ostatnich autorskich książek była „Dziura”, w całości zdominowana przez ten motyw.

Na płockiej wystawie dziury będą przybierać rozmaite formy – czasem będzie to mysia norka, w której butenkowa bohaterka chowa się przed kocurem, innym razem otwór w sicie, którym Dżamble pływają po morzu albo wyjedzona przez kucharza dziura w obwarzanku.
Publiczność, a zwłaszcza młodsi widzowie będą mogli oglądać wystawę ze specjalnie udostępnioną ścieżką zwiedzania, złożoną m.in. z zadań do rozwiązania w oparciu o treści będące częścią ekspozycji.

Konsultacje merytoryczne: Ewa Gruda, dr Krystyna Rybicka

Projekt wystawy: Fundacja Czas Dzieci

Wystawa pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

Współorganizatorzy: Płock Stolica Kultury Mazowsza 2022, Mazowsze Serce Polski

Partner: Fundacja Czas Dzieci

Wystawa współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Projekty identyfikacji wizualnej wystawy – Monika Chrabąszcz Tarkowska, na podstawie prac Bohdana Butenko

Szczegóły

  • Start: < 1 lipca 2022, 18:00
  • Koniec: 28 sierpnia 2022, 18:00
  • Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl