Płocka Galeria Sztuki

Ładowanie Wydarzenia
Płocka Galeria SztukiWydarzeniaWystawa plenerowa „Jerzy Nowosielski dzieciom”

Wystawa plenerowa „Jerzy Nowosielski dzieciom”

1 sierpnia, 10:00 - 15 września, 18:00
  • To wydarzenie minęło.

Prezentowana na dziedzińcu Galerii wystawa została przygotowana z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego, w 100. rocznicę urodzin malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Artysta, znany przede wszystkim dorosłym ze swoich ikonostasów, malowideł ściennych czy portretów i prac abstrakcyjnych, w latach 50. XX wieku przygotował cztery scenografie dla teatrów lalek, w tym jedną wspólnie ze swoją żoną Zofią Gutkowską. Jak sam później podkreślał, był to bardzo marginalny rozdział jego życia artystycznego.

Wystawa plenerowa, powstała we współpracy z Galerią Starmach w Krakowie, prezentuje projekty lalek i scenografii do „Przygody Misia Łazęgi” Giennadija Matwiejewa i ”Krzesiwa” Jana Christiana Andersena oraz szkice Nowosielskiego, wykonane dla miesięcznika „Teatr lalek”.

Jerzy Nowosielski (1923-2011) – malarz, scenograf, autor malowideł ściennych i rozważań teoretycznych na temat sztuki współczesnej i religii. Od 1940 roku studiował w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie, a dwa lata później przeniósł się do prawosławnej wspólnoty w Uniowie pod Lwowem, gdzie studiował teorię i sztukę malowania ikon. W pierwszych latach po wojnie kontynuował edukację w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Dyplom uzyskał eksternistycznie w 1961 roku. Po wojnie kontynuował studia. W latach 40. Jerzy Nowosielski należał do Grupy Młodych Plastyków pod egidą Tadeusza Kantora, późniejszej II Grupy Krakowskiej. W latach 1957-1958 do Grupy „Piąte Koło”. Od 1957 roku związany był z reaktywowaną Grupą Krakowską. W 1962 roku został profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku wraz z żoną założyli Fundację Nowosielskich, która przyznaje stypendia i nagrody za osiągnięcia artystyczne. W latach 40. i 50. Nowosielski oddawał się poszukiwaniom i eksperymentom, od figuracji po abstrakcję geometryczną. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, przedstawianych w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach.

Wstęp wolny.

Szczegóły

  • Start: < 1 sierpnia, 10:00
  • Koniec: 15 września, 18:00
  • Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Miejsce wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

f h t k p o

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2023 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl