Wystawa malarstwa i batiku Anny Krzemińskiej „Ona. Zmienna forma”
- To wydarzenie minęło.
Głównym motywem wystawy jest proces przemian kobiecej duszy. Dla artystki inspiracją do twórczych działań była jungowska koncepcja dotycząca alchemicznej przemiany materii – jako symbolicznej transformacji ducha w postać doskonałą.
Anna Krzemińska, mierząc się z autoportretem w różnych konwencjach i formach, próbuje odpowiedzieć na pytanie zakorzenione w kobiecej duszy: kim jestem, kim chcę być? Przeprowadza swoistą wiwisekcję na sobie samej, dokonuje podsumowania i rozliczenia się z dotychczasowymi formami i całym ich „dobrodziejstwem inwentarza” – ze swoimi ideałami kobiecości, funkcjonującymi w zbiorowej podświadomości jako archetypy pośredniczki, amazonki, hetery i matki. Ukazuje uniwersalny proces stawania się całością, samorealizacji, bazując na własnym doświadczeniu i zderzając siebie z kobietami-idolkami, m.in. z Matką Boską, biblijną Ewą i hebrajską Lilith, z żeńskimi bóstwami mitologii Indii i Europy. Pojawiają się też nawiązania do historycznych postaci z krwi i kości, takich jak malarka Frida Kahlo i angielska królowa Elżbieta I. Czerpie z dorobku kultury Wschodu i Zachodu. Rzeczywistość miesza się ze snem.
W warstwie formalnej przekształceniu ulegają również środki wyrazu. Na wystawie zaprezentowane zostaną doświadczenia malarskie, m.in. zarówno w batiku, jak i malarstwie sztalugowym. Artystka poszukuje formy wyrazu za pomocą abstrakcyjnego znaku, jak i pełnej figuracji. Forma jest otwarta, podlega przemianom.
Anna Krzemińska urodziła się w Płocku w 1989 roku. Pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na stanowisku asystenta w II Pracowni Rysunku i Malarstwa, prowadzonej przez dr. hab. Jarosława Radla. Koordynatorka współpracy zagranicznej i programu Erasmus +. W 2013 roku uzyskała dyplom magistra sztuki na Wydziale Architektury Wnętrz w Pracowni Malarstwa, Pracowni Projektowania Wystaw, jak również w Pracowni Tkaniny Artystycznej na Wydziale Malarstwa. W 2017 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie kształcenia plastycznego w Studium Pedagogicznym przy Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. W 2019 roku obroniła doktorat na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W tym samym roku uczestniczyła w trzymiesięcznej rezydencji artystycznej w Karnataka Chitrakala Parishath College of Fine Arts in Bangalore w Indiach, gdzie we współpracy z prof. Tejendrą Singh Baonim realizowała swój program dydaktyczny i badawczy „Przestrzeń-Sacrum-Sztuka” pod patronatem Polskiego Instytutu w New Delhi. Wcześniej, w 2010 roku brała udział w zajęciach „Cours de Civilisation Française de la Sorbonne” na paryskiej Sorbonie. Od 2020 r. pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. Jest autorką wykładów i warsztatów online z cyklu „Światło, przestrzeń, przekaz”, zrealizowanego we współpracy z Płocką Galerią Sztuki. Uczestniczyła w ponad 50 wystawach krajowych i zagranicznych: w Tajlandii, Indonezji, Malezji, Indiach i Chinach.